„Ona je nemluvící, takže tam je opravdu problém jí něco vysvětlit, natož něco tak složitého, jako že jsme byli vytopeni. Opravdu nevíme, jaké si to ponese do budoucna následky,“ obává se Vladimír.
Každý týden sestavují tito reportéři hodinový magazín. Emily Ann Riedelová, která má Downův syndrom, popisuje, jak se musela naučit krotit svou výbušnou povahu.
V angličtině se jim říká glass children, tedy skleněné děti. Nejčastěji jde o zdravé sourozence dětí se zdravotním hendikepem. Tou je i vysokoškolačka Johana, protagonistka nového dokumentu Ta druhá.
„Vyhoření jsem v průběhu měl spoustu. Na začátku se to stávalo s rodinami, které byly nemotivované, nebo to bylo náročné,“ popisuje Milan Černý v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Holkám se má dařit ve vztazích, mají mít spoustu kamarádů. A tak je v tom od malička trénujeme, zatímco kluky-autisty klidně necháme, ať si někam zalezou,“ srovnává Clara Törnvall.
Dvanáctiletý Teepa-Tarau vyhrál na Novém Zélandu golfový turnaj, přestože je začátečník. Hrál navíc s půjčeným vybavením. Jeho nadání objevil speciální pedagog, který se mu kvůli autismu věnoval.
Vláda ve středu projedná novelu školského zákona, která má změnit způsob financování a přidělování asistentů pedagoga školám. Bude systém jednodušší, nebo mohou asistenti školám chybět?
Zakladatelka neziskové organizace a matka dítěte s autismem Barbora Chuecos vysvětluje, jak přistupovat k dítěti, které svět vnímá odlišně, a jak si k němu najít cestu.
„Dominantně zůstáváme u přesvědčení, že když dítě selhává v každodenních záležitostech a v komunikaci, tak intelekt prostě nemá. A pak s ním tak zacházíme,“ shrnuje Zuzana Masopustová.
Rodičům dětí s poruchami autistického spektra pomáhá takzvaný homesharing. Jde o metodu, kdy si hostitel bere dítě pravidelně do péče na předem domluvenou dobu.
V rodinném domě po rekonstrukci za víc než 26 milionů korun najde bydlení šest dospělých nájemníků. Dovnitř se nastěhují na jaře, k dispozici budou mít nepřetržitou sociální službu.
Přibývá zubařů, kteří pracují bez smlouvy s pojišťovnou, všímá si Deník N. Lidové noviny zase upozorňují na změny pro vracení zboží. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Cílem není ušetřit, nově by se počet asistentů ve škole vypočítával podle několika parametrů, například podle počtu tříd a jejich naplněnosti, popsal pro Radiožurnál Černý.
„Celý život jsem měla problém, že jsem trochu jiná. Neměla jsem pro to vysvětlení,“ přibližuje. Dlouho nedokázala správně vyslovovat, i když dění okolo sebe rozuměla a vystudovala vysokou školu.
Lidí ohrožených příjmovou chudobou v Česku stále přibývá. Týká se především seniorů, samoživitelů a samoživitelek. Patří mezi ně i sedmatřicetiletá maminka, která žije s osmiletou autistickou dcerou.
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
Ian Fenn je jednapadesátiletý webdesignér. Před dvěma lety mu diagnostikovali autismus. Trpěl úzkostmi a depresemi. Tvrdí, že ta kočka – říká jí Chloe, ho z nich vytáhla, že ho uklidňuje.
Péče o dětí s poruchou autistického spektra je pro rodiče často vyčerpávající. Pomoci se jim snaží projekt Homesharing, které je propojuje s vyškolenými dobrovolníky. Zapojit se může kdokoliv.
„Co vás nezabije, to vás posílí, ale ono vás to zabít může. Byly chvíle, kdy se člověk bál, že ho to může zlomit,“ říká o životě s autistickou dcerou novinář Petr Třešňák.
První stížnosti směřovali rodiče na českobudějovické centrum v roce 2019. Za pravdu jim daly i kontroly úřadů. Následně tak podali na zařízení trestní oznámení, které řeší policie už přes rok.
„Postupně jsem si uvědomil, že postižení s takovými projevy funguje jako klasické trauma, takže může ústit v posttraumatickou stresovou poruchu,“ popisuje pro Plus autor knihy Zvuky probuzení.
„Tlak rodičů a jejich rozhořčení zčásti chápu. Čekala bych ale spíše snahu zjistit, co se dělo s mým dítětem, než že o tom někdo točil,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Barbora Boháčková.