Výběr z médií: nakupování léků, zubaři bez smlouvy, topení dřevem nebo změny ve vracení zboží

Ve čtvrtečním tisku se dočtete, že lidé kvůli nedostatku léků shánějí přípravky v zahraničí i na internetu, píšou Hospodářské noviny. Přibývá také zubařů, kteří pracují bez smlouvy s pojišťovnou, všímá si Deník N. Kvůli vysokým cenám energie se topí více dřevem, poukazuje deník E15. A Lidové noviny upozorňují, že se změní pravidla pro vracení zboží zakoupené v kamenných obchodech i v e-shopech. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

znuděná prodavačka v obchodním centru

Od nového roku se změní pravidla pro vracení zboží (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hospodářské noviny

Lidé kvůli nedostatku léků shánějí přípravky v zahraničí i na internetových bazarech. Všímají si toho Hospodářské noviny. Přeprodávání léků na bazarech nebo na sociálních sítích se ale snaží zamezit Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten zároveň upozorňuje, že například užívání antibiotik, které nepředepíše lékař, může být nebezpečné.

Léky zakoupené na bazarech zároveň podle úřadu mohou být prošlé nebo můžou mít pochybné složení. Prodejcům zároveň hrozí pokuty, protože přeprodávání léků může být nelegální.

Deník N

Přibývá zubařů, kteří pracují bez smlouvy s pojišťovnou. Pacienti si v takových případech zaplatí za veškeré úkony. I za ty základní, jako je preventivní prohlídka nebo rentgenový snímek, si zubaři účtují stovky korun. Náročnější zákroky jdou do tisíců. Téma rozebírá Deník N.

4:57

Kolaps dětské psychiatrie. ‚Podpora musí být tak masivní, jako bylo zanedbávání,‘ zdůrazňuje primář

Číst článek

Zubaři, kteří se rozhodli pracovat bez smlouvy s pojišťovnou, si totiž můžou účtovat za ošetření libovolnou cenu. Podle deníku letos vypovědělo smlouvu s největšími pojišťovnami dohromady přes 450 zubařů. Celkem v Česku nemá smlouvu s pojišťovnou každý sedmý zubař.

E15

Topení dřevem letos kvůli vysokým cenám energií využije více domácností. A to nejen v Česku, ale i v jiných evropských zemích. Očekává se tak vyšší spotřeba dřeva a některé země proto uvolňují pravidla pro těžbu dříví. Naopak ekologové upozorňují na velký zásah do evropských lesů. Tématu se věnuje ekonomický deník E15.

Kromě uvolněných pravidel pro těžbu se evropské země potýkají se zloději dřeva. Třeba státní podnik Lesy České republiky eviduje za devět měsíců 84 případů krádeží dřeva v lese. To je více než za celý loňský rok dohromady.

Lidové noviny

Od nového roku se změní pravidla pro vracení zboží zakoupené v kamenných obchodech i v e-shopech. Připomínají to Lidové noviny. Na reklamaci bude mít zákazník stále dva roky. Změní se ale doba, kdy prodejce nese odpovědnost za vadu zboží. Lhůta se prodlouží z půl roku na rok. Pokud se tedy zboží do roku rozbije, musí prodejce prokázat, že ho zákazník špatně používal. Jinak musí vadu kompenzovat.

30 transakcí a 2000 eur ročně. Aukro, Vinted a další budou muset předávat údaje o některých prodejcích

Číst článek

Lidové noviny ale upozorňují, že nová pravidla se nebudou vztahovat na vánoční dárky, ale na zboží zakoupené až po Novém roce.

Právo

Studentská organizace Mise naděje hledá dobrovolníky pro děti s autismem. Asistenti by s dětmi mohli trávit čas a ulevit tak rodičům. Téma rozebírá deník Právo. Organizace hledá jak profesionály, tak dobrovolníky z univerzit nebo třeba ze středních pedagogických škol. Ti by si třeba mohli splnit povinnou praxi, kterou při studiu mají.

Organizace Mise naděje chce asistenty s dětmi spojovat pomocí webové aplikace, do které se můžou hlásit jak rodiče s dětmi, tak zájemci o pozici asistenta.

František Zajíc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme