Friedricha Merze strana do svého čela sice zvolila už na online sjezdu, který se uskutečnil 22. ledna, z právních důvodů bylo ale ještě nutné, aby ho delegáti potvrdili korespondenčním hlasováním.
Oznámil to v prohlášení, v němž ale přímo neoznámil svou rezignaci. Řekl, že CDU se po odchodu kancléřky Merkelové z předsednické funkce potýká s debatami o lídrovi, které je potřeba konečně vyřešit.
Název koalice vychází z barev jednotlivých stran, které dávají dohromady barvy jamajské vlajky: konzervativci (černá), Zelení (zelená), liberálové (žlutá).
Německo stojí na prahu změny, ke kancléřskému postu míří 63letý sociální demokrat Olaf Scholz. Kam politik, dříve přezdívaný “Scholzomat”, zemi povede? Jaká politická zkušenost ho formovala?
Než se vyjasní jméno nového německého kancléře, bude neformální královnou Evropy dál Angela Merkelová. Největší výzvou pro jejího nástupce bude, zda a jak rychle se mu podaří vymanit z jejího stínu.
Výměna na premiérském postu není překvapivá, protože podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska by Laschet musel nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu úřad opustit.
„Pro Zelené je těžké jít do koalice s CDU, pokud tam bude jako jazýček na vahách FDP… Takový krok by pro ně byl strašně riskantní,“ říká Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií.
Mezi poražené německých voleb patří i krajně levicová Die Linke, která spadla pod pět procent. V přehledu vítězů a poražených se věnujeme i ambivalentnímu výsledku Zelených či Alternativy pro Německo.
Už v neděli se v Německu rozhodne, kdo bude stát v čele země. V závěrečném dílu předvolebního seriálu se zaměříme na to, mezi kým si vlastně Němci vybírají.
Jedním z favoritů nedělních voleb v Německu je křesťanská unie CDU/CSU. Její kandidát Armin Laschet má ale za sebou celou řadu mediálních přešlapů – a na jeden z nich miliony Němců asi nezapomenou.
Křesťanští demokraté nemohou kancléřku Merkelovou zatratit a distancovat se od ní, protože je stále dost populární. Zároveň ale není možné prosazovat její dosavadní politiku bez její účasti.
Laschet ve svém sobotním vystoupení zdůraznil také podporu federalismu. Případnou vládu SPD, Levice a Zelených označil šéf CDU za nebezpečí pro vnitřní i vnější bezpečnost a ekonomiku Německa.
Kancléřka Angela Merkelová jako volební lídryně konzervativců válcovala politickou konkurenci bez větších potíží. Jinak je tomu teď, když se Merkelová stahuje z politiky.
Řečnický souboj o nástupnictví kancléřky Angely Merkelové v čele vlády sledovalo pět milionů diváků. A zástupce Křesťanskodemokratické unie nehrál jenom v rukavičkách.
Nejhlasitějším a nejenergičtějším byl sice předseda křesťanských demokratů Armin Laschet, ale jeho až útočné vystoupení spíš naznačuje stoupající nervozitu uvnitř CDU.
Debata začala dotazem moderátorů, proč by jejich političtí rivalové neměli vést Německo. Všichni kandidáti shodně odpovědět odmítli s tím, že o svých oponentech hovořit špatně nechtějí.
Německo nebude ani po odchodu kancléřky Angely Merkelové o mnoho jiné, myslí si politoložka Kateřina Smejkalová, která pracuje jako pracovnice v zastoupení think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung.
Už více než rok žije celý svět ve zvláštním režimu. Role parlamentů byla na dlouhou dobu upozaděná a vlády sahají k mimořádným nařízením. Proměnila pandemie koronaviru náš vztah k demokracii?
„Pro Lascheta je to velice důležitý moment a etapové vítězství na cestě k zářijovým volbám. Myslím, že mu to skutečně zvýšilo šance na dobrý výsledek pro CDU,“ komentuje výsledek voleb odborník.
Více než týden mohla německá veřejnost s napětím sledovat, jak mezi křesťanskými demokraty zuří bratrovražedný souboj o pozici lídra pro podzimní parlamentní volby.
Týdenní souboj mezi Laschetem a Söderem podle agentury Reuters neudělal valný dojem na voliče, kteří se odvrátili od konzervativní unie kvůli chaotickému přístupu k pandemii covidu-19.
„Oba jsme vhodní a oba jsme připravení,“ řekl bavorský premiér a zároveň šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder o výběru kancléřského kandidáta.
Na podzim čeká Německo zásadní politická změna, protože kancléřka Angela Merkelová odejde po 16 letech z úřadu. Kdo by ji mohl nahradit v čele vlády největšího státu Evropské unie, zatím není jasné.
Když Armin Laschet vyhrál volby v Severním Porýní-Vestfálsku, nikdo s tím nepočítal. Vytvořil koalici, která od té doby vládne bez problémů s většinou jediného hlasu. Nyní se stal novým předsedou CDU.
Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy tvrdí, že vítězství Armina Lascheta je trochu překvapivé. Jeho úkolem teď bude stranu sjednotit.
Díky zvolení se může Laschet před volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu. O ní ale rozhodne CDU společně s bavorskou sesterskou CSU, obě strany totiž v celoněmecké politice vystupují v koalici.
V Solingenu pozastavili kandidáti v místních volbách svou volební kampaň, plánovaný protest proti krajní pravici se tam v pátek proměnil ve vzpomínkovou akci na hlavním náměstí.
Německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se potýká s novým výskytem koronaviru. Úřady už znovu obnovily přísná karanténní opatření. Proč počet případů začal znovu stoupat?