Současní čtenářsi se obávají, že kvůli opětovnému opomenutí této tematiky se Netflixu nepodaří adaptovat stěžejní historické dílo spadající i do queer literatury.
„Viděl jsem dobrodružství a příležitost pracovat kreativně s filmovým jazykem. Okamžitě jsem si sehnal kontakt a Jáchymovi zavolal,“ vzpomíná režisér Tomáš Klein.
Situaci by pomohly jazykové kurzy. Ty ale často Ukrajinci časově nestíhají kvůli práci. Pomoc by mohla motivace zaměstnavatelů, aby svým ukrajinským pracovníkům zprostředkovávali jazykové kurzy.
„Tvůrcům se podařilo najít zlatou střední cestu mezi citlivostí a vnímavostí k předloze. Zároveň se dozvídáme víc o minulosti postav, i ty vedlejší rozvádějí hlavní téma,“ chválí publicista Šrajer.
Docházka ukrajinských dětí do českých škol a školek se zlepšila, ale někde ji stále limitují nedostatečné kapacity. Problémem je výuka češtiny. Skoro polovina ukrajinských dětí se nedomluví.
Školy mají problém sehnat kvalifikované učitele. Někde nejsou platy dost vysoké v porovnání s jinými profesemi, jinde není pedagogická fakulta. Mladí učitelé odchází i proto, že jim chybí podpora.
Úspěšnost dnešních adaptačních projektů podle Jiřího Malíka z organizace Živá voda také snižuje fakt, že zatím nefunguje žádný ucelený adaptační systém, který by jednotlivé projekty koordinoval.
Pražská zoologická zahrada dnes nabízí návštěvníkům mimořádné adventní prohlídky. Lidé se budou moci podívat do nového pavilonu pro slony i do jeho zázemí. K vidění je také výstava fotografií z mongolské adaptace koní Převalského, které ZOO Praha vrátila do přírody.
Po více než třiceti letech se režisér Juraj Herz vrátil ke své filmové pohádce Deváté srdce. Takřka hororový příběh podle původního literárního námětu Josefa Hanzlíka se bude ode dneška hrát ve Stavovském divadle.
Ve třídách mateřských škol není v září výjimkou, když narazíte hned na několik dospělých. Nejenže odvádí své děti, připraví jim bačkůrky, ručník a převléknou je. Stráví tam s nimi i několik hodin denně. Ne všechny školky ale adaptaci ve školce nabízejí.