Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově jako každoročně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu.
„Zákaz se nevztahuje na prodejny na autobusových a vlakových nádražích a letištích. Omezení se dále nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních, lékárny a čerpací stanice,“ říká mluvčí ČOI.
„Člen Čhavorenge znamená vzor. Každé dítě má zodpovědnost být vzorem, chodit do školy, nesmí mít zameškané hodiny, musí se dobře učit," popisuje Ida Kelarová.
Do čela hradní stráž uhodil, projev pronesl, vyznamenání rozdal. První 28. říjen Petra Pavla. Jaký byl? Koho prezident ocenil? A kdo ve Vladislavském sále chyběl?
Prezident Petr Pavel při sobotní pietní akci na pražském Vítkově při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa propůjčil jedné z nastoupených vojenských jednotek speciální bojový prapor.
Akce k založení republiky se v sobotu konají i na dalších místech republiky. Pavel v poledne rovněž jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání.
Loni při svém posledním slavnostním předávání vyznamenání bývalý prezident Miloš Zeman ocenil 78 mužů a žen, v letech předtím byl počet vyznamenaných zhruba kolem čtyřicítky.
Vzdorovat, podrobit se, nebo vstoupit do spojenectví s jinými státy, i za cenu omezení vlastní suverenity? František Palacký už v roce 1848 varoval před rozdrobením Rakouského mocnářství.
„Masaryk byl Evropan, s Benešem psali knihy o Evropě. Pořád se s námi přes všechny peripetie počítá, dokonce více než s Poláky nebo Maďary,“ říká v rozhovoru historik, spisovatel a bývalý politik.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
V tiskové zprávě o tom v pondělí s odvoláním na rozhodnutí hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana informovala na hradním webu kancelář hlavy státu.
Odložení události přichází druhý rok po sobě. Vloni se státní vyznamenání nepředávala kvůli epidemii koronaviru. Loňští laureáti se tak měli účastnit letošního předávání.
„Přejme si, aby svátek 28. října byl svátek národní hrdosti. Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu,“ prohlásil prezident ve svém svátečním projevu.
Ceremoniál k předání vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října na Pražském hradě je zatím plánován v minimálních počtech účastníků. Ocenění mají dorazit bez rodinného doprovodu.
Akci ve Vladislavském sále si však dokáže představit v rouškách a bez konání recepce. Ministr zdravotnictví však hodlá navrhnout omezení účasti na volnočasových aktivitách na deset až dvacet lidí.
Téma našeho vztahu k republice se stalo trvalým námětem diskusí. Máme ve své historii řadu hrdinů bojujících za svobodu a demokracii, ovšem v národní hrdosti za sousedy zaostáváme.
Prezident České republiky Miloš Zeman vyznamenal 42 lidí. Jsou mezi nimi vojáci, sportovci, lékaři nebo politici. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva obdrželo osm osobností.
Demonstrace, trikolory a černé kravaty. Tak vypadala připomínka státního svátku 28.října před 80 lety. Začínala válka a obyvatelé protektorátu se s tím nechtěli smířit.
Nezměnila se pouze barva. Vrátily se prvky, které musely ustoupit stavbě metra. Jinde byly části muzea dozlaceny poprvé od jeho vzniku. Odhalte příběhy, které jsou do fasády vepsány.