Způsob, jak chránit životní prostředí? Umělec vyrobil z plastového sudu nábytek
Odborníci z celého světa ve Varšavě už týden řeší, jak čelit klimatickým změnám a jak chránit životní prostředí. Jeden polský umělec jim na speciální výstavě ukazuje, jak se dají například využít odpady. Z plastového sudu vyrobil designový nábytek.
S Robertem Pludrou scházíme do sklepa varšavské Akademie výtvarných umění. Tady ve skladu leží jeho předělaný sud, který vystavuje na klimatickém summitu.
„Šlo mi o to, aby vznikl nábytek bez použití šroubů, lepidla nebo hřebíků. Aby to bylo pevné křeslo, které si může vyrobit každý. A plastový sud se na to skvěle hodí.“
Mladý umělec ukazuje modrou bečku, která se během tří minut může proměnit v křeslo. Stačí k tomu jen ruční pila a jednoduchý plánek, kde řezat.
„Mám pocit, že náš projekt má budoucnost. Křesla ze sudů se dají využít například v různých klubech nebo jako venkovní posezení. Nepotřebují žádnou údržbu. Ten výrobní projekt je tak jednoduchý, protože jsme chtěli, aby ho mohl použít každý. Nemáme na to žádný patent, nechceme na tom vydělat," říká designér, který za křeslo z plastového sudu získal už několik mezinárodních cen. Je ale upřímný a přiznává, že jeho výrobek životní prostředí nespasí.
„To je spíše takové látání děr. Křeslo z bečky sice pěkně vypadá, ale nemá výrazný ekologický efekt. Neřeší, co s takovým odpadem dál. My jsme mu jen prodloužili život, říká Robert Pludra a zamyká svou dílnu.
„Momentálně nepracuji nad žádným projektem z odpadů. Zatím chodím po továrnách a skládkách a hledám materiál na příští výrobek," dodává umělec, který teď vystavuje na klimatickém summitu OSN.