Zdravotníci vyzývají Brity, aby tleskali za jejich platy. Vláda slibuje přidat jedno, oni chtějí 12,5 procenta
Britští zdravotníci vyzývají veřejnost, aby podpořila jejich požadavek na zvýšení platu. V nedávno představeném návrhu státního rozpočtu počítá britská vláda s nárůstem jejich mzdy o jedno procento. To považují odbory za urážku a veřejnost vyzývají, aby zdravotníky ve čtvrtek podpořila potleskem.
Každý čtvrtek vycházeli vloni na jaře lidé do ulic a zdravotníkům, kteří se potýkali s první vlnou koronavirové pandemie, spontánně tleskali.
Britští zdravotníci protestují proti navrhovanému jednoprocentnímu nárůstu mezd, hrozí stávkou. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka
Dnes o podporu žádají sami sestry a lékaři. „Je fajn, že nám lidé tleskali, ale musíme taky platit složenky,“ řekla Radiožurnálu Donna Kinnairová, bývalá zdravotní sestra, dneska šéfka zdravotnických odborů.
„Každá sestra, která si přečetla vládní návrh, musela být frustrovaná a naštvaná. Na začátku pandemie jsme se starali o pacienty i přes nedostatek ochranných pomůcek. Dělali jsme všechno, co bylo potřeba a je vidět, jak málo si toho vláda cení,“ dodala Kinnairová.
Podle už dříve schváleného plánu měli letos dostat zdravotníci přidáno 2,1 procenta. Vláda nabízí jedno procento. Odbory ale teď požadují rovnou 12,5procentní navýšení mezd a hrozí stávkou.
Královna Alžběta II. při příležitosti dne Společenství poděkovala zdravotníkům a ocenila nové technologie
Číst článek
„Čeho je moc, toho je příliš. Už se musíme ozvat. A třeba to bude i stávka. Za naše platy i za to, aby naše zdravotnictví přestalo strádat,“ vysvětluje motivy připravovaného protestu zdravotní sestra Leaha Sparksová.
Za požadavky zdravotníků se staví i opoziční Labouristická strana. „Zdravotníci často riskovali své životy, své zdraví a zdraví svých rodin. Jsou vyčerpaní. Je to i o ekonomice. Když přidáte lidem s malými a středními příjmy, půjdou a utratí je v obchodě na rohu. Určitě je nevyvedou někam do daňového ráje, ale otočí se v ekonomice,“ říká poslankyně Sara Gordonová.
Vláda se brání, že jedno procentu je maximum, co může zdravotníkům přidat. O stávce ještě rozhodnuto není. Výraznější navýšení mezd zdravotníků podpořila už v lednovém průzkumu drtivá většina Britů.