Thomas Moore byl veterán britské armády z doby druhé světové války. V dubnu 2020 slíbil, že na podporu své charitativní sbírky, přejde 100 krát svoji zahradu. Svůj slib splnil a peníze se jen hrnuly.
Proti úhradám na příští rok chtějí protestovat i praktičtí lékaři. „Já jsem předložil tři varianty a ani jedna z nich nebyla akceptovaná,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Jsou také zdravotníci, znají nemocniční prostředí a jsou připravení pomoct svým kolegům. V tuzemských nemocnicích působí stovky lidí, kteří vedle svojí profese věnují čas problémům druhých.
Česká lékařská komora o zdravotnické odbory dál odmítají, aby na zaručenou výši odměny dosáhli zdravotníci jen v případě, že odpracují v průměru 8 přesčasových hodin týdně.
„Pokud je (ministr zdravotnictví Vlastimil Válek) čestný muž, tak závazek, který byl podepsán za přítomnosti předsedy vlády, musí plnit, ať se mu to líbí, nebo ne,“ tvrdí Milan Kubek.
Hasiči zatím podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jaroslavy Benešové zásah neukončili, zůstávají na místě, dohledávají skrytá ložiska a oheň dohašují.
Změny mají nastat od roku 2024, ale 50 lékařů už dalo výpověď z prosincových služeb. Podle generálního ředitele Krajské nemocnice Lukáše se ale pacienti nemusí bát, že by v prosinci neměl kdo sloužit.
V zahraničí už se práce ve zdravotnictví přizpůsobuje ženám. „V Česku je to založené na neformálních dohodách. Záleží na managementu, na vrchní sestře,“ upozorňuje socioložka Marie Pospíšilová.
Do výzvy politikům, aby novelu neschválili, se podle informací předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády z minulého pondělí zapojilo 4000 z 20 000 lékařů sloužících v nemocnicích.
Český zdravotní personál je přetížený a obává se, že kvůli tomu bude plnit nekvalitní práci. Plyne to z šetření spolku Mladí lékaři. Problém ale nechce nikdo řešit.
„Kontrolu má na starosti inspektorát práce, jenže i inspektoři potřebují chodit do nemocnice. Také oni mají zájem na tom, aby nemocnice fungovaly ve 24hodinovém provozu,“ říká lékař Martin Kočí.
Chrystyna byla před válkou kadeřnice a má osmiletého syna. Teď zachraňuje životy, ale velitelé jí vychází vstříc. „Někdy mi syn říká: ‚Mami, vím, co děláš, a je to v pořádku. Nepláču‘,“ popisuje.
„Dva zřízené operační sály za momentální situace nezvládají nepřetržitý příliv pacientů s těžkými úrazy. Na porodnickém oddělení leží na každém lůžku dvě ženy," popisují Lékaři bez hranic.
Hospice dlouhodobě řeší problém s nedostatkem zdravotníků, zejména pak zdravotních sester. V Česku jich chybí až čtyři tisíce. Práce pro domácí hospic nabízí jiné benefity než velké nemocnice.
Vládní zmocněnec Kopečný v Kyjevě jednal o pomoci válkou zničené Ukrajině. Hlavními body bylo zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic.
„Objevují se nové nemoci a nová očkování. Lidé mají pocit, že vakcíny byly vyvinuty příliš rychle,“ tvrdí Andrea Pokorná, autorka výzkumu a přednostka Ústavu zdravotnických věd Masarykovy univerzity.
Změna zákona mohla usnadnit zdravotníkům ze zahraničí zapojení do praxe. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ukrajinou zmítá válka. Česko pomáhá zasíláním zbraní, ale i zdravotnického materiálů. „Poslední balík byl v hodnotě 50 milionů korun,“ řekl pro iROZHLAS ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Žitníková řekla, že vláda plánuje uspořit v hygienické službě v letošním roce 95 milionů korun. Zrušit by se mělo 134 míst, přitom o tento počet se v době pandemie počty míst na stanicích zvyšovaly.
„Pokud by k něčemu obdobnému mělo dojít, tak jedině za přesně vyspecifikovaných podmínek a v případě, že nebude jiné zbytí,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.