Zahraniční tisk o hrozbě antraxu

Antrax jako součást psychologické války - to je hlavní téma dnešního zahraničního tisku. Švýcarský deník Basler Zeitung k celosvětovým obavám z útoků antraxem poznamenává, že tento teror si zasluhuje své jméno tím, že se mu daří lidi totálně znejistit, otřást jejich důvěrou ve fungování jejich nejbližšího okolí a přimět k opatřením, která normální život ztěžují nebo dokonce znemožňují. Teror činí ze strachu před známým nebezpečím neurčitý strach z neznámého či nejistého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Tento stav se znásobuje nejen neočekávanou proměnou neškodných věcí běžného života, ale i výskytem ojedinělých nákaz antraxem a působením celosvětové informační sítě, která mění svět v jednu velikou vesnici, píše "Basler Zeitung".

Lucemburský list "Luxemburger Wort" se domnívá, že jde pouze o tzv. malý a primitivní teror. S ním bude muset Amerika i ostatní svět nějaký čas žít a bojovat. Lidé by neměli propadat zbytečné panice, protože právě to je cílem pachatelů těchto většinou psychologických atentátů.

V porovnání s útoky v New Yorku a ve Washingtonu jde podle rakouského deníku "Der Standard" u dosud ojedinělých případů nákazy antraxem o mini-útoky s relativně malým dopadem. Je samozřejmě politováníhodné, že na antrax už zemřel jeden člověk a třináct dalších je infikováno. Ale jako efektivní biozbraň by bylo nutné antraxové spóry rozprášit v podobě aerosolů ve vzduchu. Poštovní zásilky virů jsou však spíše dílem packalů, domnívá se rakouský "Der Standard".

Titulní stránky britských listů se dnes také soustřeďují na jedenatřicet případů infekce antraxem ve Spojených státech. Listoval v nich spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Britský tisk

Francouzská "Liberation" upozorňuje, že USA zdědily dva neblahé konflikty od konce druhé světové války: Blízký východ a Kašmír. Každý z obou velkých muslimských spojenců má určitý zájem na jednom z odpůrců Ameriky - Saudská Arábie na Palestině a Pákistán na Kašmíru. Přitom další dvě země disponují prostředky, jimiž si získávají pozornost americké vlády: Izrael - tradiční blízkovýchodní spojenec a Indie - velká protiváha k rostoucímu vlivu Číny. Je to strašlivé dilema. Co dělat, jsou-li nepřátelé mých přátel i mými přáteli? táže se závěrem pařížská "Liberation".

"Hasič Powell" - tak nadepsala svou poznámku vídeňská "Die Presse", která zároveň označuje indicko-pákistánský spor o Kašmír za velmi nebezpečný pro světový mír. Pád současné pákistánské vlády a nástup fundamentalistů by mohl vyvolat celoplošný požár, který by nedokázala uhasit sebevtipněji ukovaná mezinárodní koalice. Proti sobě by tak v kašmírském konfliktu stály dvě jaderné mocnosti - Pákistán a Indie. Poprvé za posledních 11 měsíců zahájila totiž Indie v minulých dnech palbu na pákistánské pohraniční hlídky. Vypálené střely měly americkému ministru zahraničí Powellovi před jeho návštěvou Pákistánu předat poselství: V otázce Kašmíru neexistuje kompromis a nejsou přijatelná ani žádná jednání s nepřítelem. Jde o teroristy pod ochranou Pákistánu, zdůrazňuje indická strana. Dokáže-li Colin Powell jako "hasič" zabránit hrozícímu válečnému požáru, bude hrdinou stejně jako hasiči v New Yorku po útoku teroristů. Jeho úspěch by byl pro svět ještě mnohem významnější, soudí vídeňská "Die Presse".

Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme