Zahraniční noviny o dalších vyhraných primárkách

Zahraniční noviny opět píší o Johnu Kerrym. Komentují jeho další vyhrané primární volby ve Wisconsinu. Věnují se i summitu Velké trojky v Berlíně a diví se, že v Severním Irsku vládne domobrana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Prezidentský kandidát a senátor John Kerry vyhrál další primární volby - tentokrát ve Wisconsinu. Jejich průběhu se věnuje list USA Today, podle kterého se ke slovu dostal i další nadějný demokratický kandidát - John Edwards. Kerry nad ním zvítězil jen o pár bodů. Kandidáti Dean a Clark se vůbec neuplatnili. Edwards se tak těší na další primární volby. Počítá s tím, že svede s Kerrym rovnocenný zápas. Edwardsovou silnou zbraní jsou republikáni, kterí se rozhodli pro demokraty. Ti ho totiž většinou volí. Edwards chce primárky vyhrát a získat je pro celostátní volby.

Kerry Edwardsovu výzvu k boji ignoroval, pokračuje USA Today. Vyhrál už v patnácti ze sedmnácti uskutečněných voleb. A podle svých slov rozhodně končit nehodlá. Edwardsova druhého místa se vůbec neobává. Naopak. "Vítězství máme na dosah ruky a taky ho dosáhneme," cituje jeho slova dnešní USA Today.

Deník Washington Post si všímá jiného tématu, kterému je ve Spojených státech věnovaná pozornost. List se rozhořčuje nad tím, že ve Spojených státech nemůže být zveřejněno, kolik utratila Ústřední zpravodajská služba CIA za svou činnost v roce 2002.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z komentáře cituje náš washingtonský zpravodaj Miroslav Konvalina

Slovenské Hospodárské noviny píší o dnešním summitu Velké trojky v Berlíně. Setkání Francie, Německa a Velké Británie vyvolalo v ostatních členských zemích Unie vlnu emocí. Chirac, Schroeder a Blair je totiž jen těžko přesvědčí, že nejde o vytvoření jakéhosi direktoriátu v Unii. Ten by nejspíš ostatním rovnou servíroval konečná rozhodnutí Velké trojky. Mnohé evropské státy, například Italové pochybují o efektivitě takového trilateralismu. Sami britští diplomaté to potvrdili - podle nich chtějí Francouzi a Němci přísliby, zatímco ostrovanům jde predevším o činy. Vypadá to, že se chytají kormidla, když loď jde ke dnu, popisuje summit deník.

Na Berlínském setkání se také budou probírat eurokomisaři. Evropská komise se má od listopadu reformovat. Místo dvaceti členů v ní bude dvacet pět. To se nelíbí Německu a Schroeder chce podle všeho na summitu získat podporu pro svou vizi takzvaného superkomisaře. Ten by šéfoval oblasti životního prostředí a průmyslu. Post by obsadil - jak jinak - Němec. Schroeder je totiž se současnými komisaři hluboce nespokojený. Komisařce pro životní prostředí neřekne jinak, než "ta Švédka" a jejího kolegu v oblasti průmyslu tituluje "ten nešťastný Holanďan", uvádí slovenský list.

Sebevražda dvou mladíků v Belfastu připomíná scény z knihy Williama Goldinga Pán Much, píše britský Daily Telegraph. Chlapci se stali obětí soustavného šikanování ze strany Irské národní armády osvobození. Jde o jednu z menších nacionalistických skupin vyvolávajících násilí v Severním Irsku. Vládní proud irských republikánů by takové skupinky mohl klidně smést, ale neudělá to. Extrémisté se totiž hodí právě pro usměrňování tzv. antisociálních živlů. Vznikají tak neproniknutelné oblasti, kde zákon žije vlastním životem. Ani policie nic nezmůže. Můžeme se pak divit, jak to v Irsku vypadá, když tamní úřady podporují takové domobranné skupinky? Ptá se deník Daily Telegraph.

Miroslav Konvalina, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme