Žadatelé o azyl v Austrálii zapálili uprchlický tábor
Stovka ilegálních imigrantu v Austrálii zapálila uprchlický tábor. Po zasahujících hasičích házeli střešní tašky a nábytek. Devět budov se podařilo uhasit až po zásahu pořádkové policie. Při požáru vybuchla plynová láhev a popelem lehly kuchyň, prádelna, ošetřovna a počítačové středisko. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Vzpoury žadatelů o azyl jsou v Austrálii stále častější.
Imigrantů do Austrálie míří čím dál tím víc. Především ze Srí Lanky, Iráku a Afghánistánu. Úřady ale nestíhají jejich žádosti zpracovávat a tak jsou uprchlické tábory přeplněné.
Azylanti páchají často sebevraždy a dochází i k hromadným násilným protestům. Naposled před měsícem na Vánočním ostrově. Australská vláda chce proto rozšířit uprchlická centra asi o dva tisíce lůžek.
„Jsou zařízení, kde azylanti pobývají dlouhou dobu. Schází jim především jakákoliv víra, že by se to mohlo zlepšit. Spousta těchto zařízení je v naprosto odlehlých oblastech nebo australských ostrovech stovky kilometrů od pobřeží,“ přiznává Vít Kolář, který strávil v Austrálii několik uplynulých let jako generální konzul ČR v Sydney.
Jak dále vysvětluje, Austrálie měla vždy skvělou pověst pro svou imigrační politiku, na které stavěla řadu svých ekonomických úspěchů. „Má transparentní azylový systém. Každý, kdo tam přichází, na základě bodového systému a platných pravidel zjistí, jestli má možnost získat povolení k dlouhodobému pobytu či pracovní povolení,“ říká.
'Imigranti nám berou práci'
Současná situace vzniká podle Koláře pod vlivem politiky po údobí větší krize, která na Austrálii dolehla. „Před čtyřmi lety se politici zalekli a začali utahovat kohoutky přivážení zahraničních pracovníků a migrantů. Azylová politika se zpřísnila.“
Podle bývalého generálního konzula se Australané chovají jako jakýkoliv jiný národ v Evropě, když ubývají pracovní místa. „První, na koho veřejné mínění ukáže, jsou migranti: ‚Oni nám berou práci‘. Vláda na tyto nářky reaguje rychle a populisticky a zpřísní pravidla pro jejich přísun,“ vysvětluje.
Avšak jak upozorňuje, bez imigrantů by v této zemi nebyl možný ekonomický růst, pracovní trh by nebyl pružný a nefungoval by.
Amnesty International už dříve varovala, že lidem v táborech hrozí mentální problémy kvůli dlouhému čekání na nejistý výsledek v bezútěšných podmínkách. V posledních měsících se její předpověď vyplnila.