Zabili jsme spolupracovníka bin Ládina, oznámili Američané. U Idlíbu útočil dron

Při útoku dálkově ovládaným dronem měl přes víkend zemřít Abú Haní al-Masrí. Informovala o tom armáda Spojených států. Al-Masrí byl vysoce postaveným členem teroristické skupiny Al-Káida a byl blízkým spolupracovníkem lídrů teroristické skupiny Ajmána Zavahrího a Usámy bin Ládina. Útoky podle armády naruší organizaci plánování teroristických akcí a budou nadále pokračovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Al-Káida

Al-Káida | Zdroj: Reuters

Během dvou leteckých útoků v průběhu dvou dní zemřelo kromě al-Masrího také deset dalších lidí, které označuje jako teroristy. K zásahu došlo poblíž syrského města Idlíb.

„Al-Masrí dohlížel na tvorbu a operace mnoha výcvikových táborů Al-Káidy v Afghánistánu během 80. a 90. let, kde rekrutoval, naočkoval, trénoval a vybavil tisíce teroristů, kteří se následně rozšířili po celém světě,“ stojí v tiskové zprávě amerického ministerstva obrany.

Podle ministerstva byl al-Masrí také jedním ze zakladatelů Egyptského islámského džihádu (EIJ), tedy první skupiny Sunnitů, která ve svých útocích využívá sebevražedných atentátníků. EIJ je zodpovědný za mnoho útoků proti USA a jejich spojencům, včetně pokusu vyhodit do povětří americkou ambasádu v Albánii v roce 1998, pokračuje zpráva.

Nezletilí uprchlíci jsou terčem islámských extremistů. Verbují je ještě před cestou do Evropy

Číst článek

„Tyto útoky naruší schopnost Al-Káidy plánovat a provádět vnější útoky zaměřené na Spojené státy a naše cíle po celém světě. Extremisté stále častěji zpochybňují věrnost svých členů, zatímco se paranoia z mnoha útoků vedených proti nim rozšiřuje skrze jejich síť.“

Americké jednotky podle zprávy od začátku roku zasáhly už několik lokalit, kde se teroristé setkávají, a výcvikový tábor. Zemřeli také čtyři lídři teroristické skupiny. „I nadále budeme podnikat kroky, abychom teroristům odepřeli jejich bezpečné útočiště v Sýrii a abychom zajistili, že se nemohou soustředit na plánování teroristických útoků v tomto regionu i po celém světě.“

Vliv Al-Káidy v Sýrii

Al-Káida má v Sýrii největší vliv skrze odnož džihadistické skupiny Džabhat Fatah aš-Šám (JFS), dříve známou jako Fronta Al-Nusrá. Skupina sice v roce 2016 oznámila, že přeruší veškeré vazby na „externí entity“, nikdy ale nebylo výslovně řečeno, že se skupina odtrhne od Al-Káidy nebo se vzdá přísahy věrnosti Ajmánu Zavahrímu.

Podle serveru BBC se předpokládá, že struktura vedení JFS se nadále prolíná s Al-Káidou. JFS, která měla v jeden moment pod kontrolou většinu provincie Idlíb, byla také jednou ze skupin, která byla v prosinci vyloučena z příměří vyjednaného Ruskem a Tureckem.

První Trumpův útok proti teroristům byl 'zpackaný', tvrdí kritici. Zemřeli civilisté i elitní voják

Číst článek

Hlavní sídlo JFS v Idlíbu bylo zasaženo během středečních leteckých úderů. Podle zpráv při nich zemřelo 23 lidí, včetně civilistů. Podle BBC není zřejmé, zda nálety provedla syrská vláda, její spojenec Rusko nebo koalice vedená Spojenými státy.

Spojené státy zasahovaly před několika týdny proti Al-Káidě také v Jemenu. Při útoku proti jemenské pobočce teroristické sítě zemřelo několik civilistů a příslušník zvláštních jednotek SEAL.

Zásah se odehrál koncem ledna. Naplánován byl ještě za Baracka Obamy a schválil ho už nový prezident Donald Trump. I přesto, že jeho administrativa označila operaci za úspěšnou, čelil zásah velké kritice a americká armáda přiznala, že během něj mohlo opravdu zemřít několik civilistů.

Dominika Píhová, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme