Za zhubnutím Kim Čong-una není nemoc, ale snaha o zlepšení fyzické kondice, říká jihokorejská rozvědka

Podle jihokorejské rozvědky se vůdce Severní Koreje Kim Čong-un těší dobrému zdraví a snaží se posílit loajalitu obyvatel země vůči své osobě. Představitelé tajné služby to řekli při setkání se členy jihokorejského parlamentu, uvedla agentura AP.

Pchjongjang/Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce KLDR a předseda Korejské strany práce Kim Čong-un.

Vůdce KLDR a předseda Korejské strany práce Kim Čong-un. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

V posledních měsících analytici zaznamenali, že vůdce KLDR výrazně zhubnul, což některé spekulace přisuzovaly zdravotním problémům. Podle rozvědky však za úbytkem hmotnosti stojí snaha Kim Čong-una zlepšit svou fyzickou kondici.

Seriál Hra na oliheň má ohlas i v KLDR. ‚Smutná realita jihokorejské společnosti,‘ tvrdí režim

Číst článek

Na základě analýz fotografií a videí rozvědka usuzuje, že vůdce KLDR zhubnul zhruba o dvacet kilogramů. Tomu, že Kim netrpí závažnými zdravotními problémy, podle tajné služby nasvědčuje skutečnost, že jeho veřejné aktivity v průběhu roku výrazně vzrostly. Od ledna vystoupil na veřejnosti během 70 dní, což je o 45 procent více než ve stejném období v loňském roce.

Podle jihokorejské rozvědky Kim Čong-un zřejmě čelí nejobtížnějšímu období během svého desetiletého působení v čele KLDR. Země se potýká hlavně s ekonomickými problémy, s omezenými dodávkami léků a dalšího zboží základní spotřeby a s růstem cen. Zahraniční obchod s hlavním partnerem Čínou klesl.

Podle analytiků se Kim snaží na tuto situaci reagovat posílením loajality Severokorejců vůči své osobě. Rozvědka poukázala, že z jednacího sálu vládnoucí strany nechal odstranit portréty svého otce a dědy, kteří řídili zemi před ním. V Severní Koreji se navíc začal používat nový termín „kimčongunismus“, který odkazuje na ideologii současného vůdce.

KLDR dlouhodobě patří k nejuzavřenějším režimům na světě. Získat nezávislé informace o dění v zemi je velmi obtížné a častými zdroji jsou státní severokorejská média, zahraniční rozvědky či severokorejští přeběhlíci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme