Z Íránu se šíří protichůdné zprávy o údajném útoku na prezidenta

Rozporuplné informace dnes po celý den přicházely z Íránu o údajném pokusu o atentát na prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ve městě Hamedán explodoval neznámý předmět u autokolony s prezidentem. Podle prvních zpráv útočník hodil bombu, která vybuchla u auta s novináři a zranila několik lidí. Samotný prezident vyvázl bez újmy a přednesl chystaný projev na stadiónu. Teherán ale později popřel, že by došlo k jakémukoli útoku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v Hamadánu.jpg

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v Hamadánu.jpg | Zdroj: ČTK

Jako první měl zprávu o atentátu internetový portál blízký předsedovi parlamentu Alímu Lárídžánímu. Pak se přidala i další média. Některá citovala i činitele z prezidentské kanceláře, kteří útok potvrdili.

Už po hodině ale státní média přišla s údajem, že se o útok nejednalo. Explodovala prý petarda, kterou chtěl někdo oslavit Ahmadínežádův příjezd. Verzi o atentátu nakonec v Íránu všechna média stáhla.

Některé zdroje v exilu mezitím spekulují, jestli výbuch nebyl zinscenovaný. Íránské vedení tak prý může chtít doložit, jakému nebezpečí Ahmadínežád čelí. Sám prezident v pondělí prohlásil, že si Izrael najal útočníky, kteří ho mají zavraždit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irena Kalousová o údajném útoku v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Něco jiného uvádějí západní agentury, které navíc také měnily to, co se vlastně mělo stát. Potom nemáme žádné očité svědectví, nemáme nějaké blogy, takže je velice těžké říct, co se stalo, jestli se vůbec něco stalo,“ řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irenu Kalousová.

Podle ní jakákoliv podobná zpráva oslabuje Ahmadínežádův režim jako takový.

„Kdyby k takové věci došlo, ukázalo by se, že jednak někdo chce zaútočit na prezidenta, a také že ochranka není připravena ani schopna jej ochránit,“ uvedla Irena Kalousová.

Domnívá se, že nejspíše šlo o nějaký zmatek. Ahmadínežád má nicméně podle ní spoustu nepřátel, doma i v zahraničí. V Íránu se jedná o opoziční strany a sekulární hnutí, velmi nepopulární je také mezi náboženskými představiteli, etnickými a náboženskými menšinami.

„Je mnoho kandidátů, kteří by za tímto útokem mohli stát. Ale tím, že byl tak amatérský, dá se z něj těžko usuzovat, kdo za ním opravdu je. Pokud se to ovšem vůbec stalo,“ dodala analytička.

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme