Výtržnosti a rabování zasáhly i centrum Londýna
Londýnské nepokoje se v noci na dnešek rozšířily z Tottenhamu i do dalších čtvrtí. Skupiny mladých lidí útočily na policisty, rozbíjely výlohy a vydrancovaly několik obchodů. Na několika místech znovu hořelo a zasahovat museli hasiči. Tři policisté byli zraněni.
K několika potyčkám a útoku na klenotnictví došlo například v Enfieldu, což je rezidenční, bohatá čtvrť. K útokům došlo i v samotném centru Londýna, kolem Oxford Cirkus a ve čtvrti Brixton, kde je tradice rasově motivovaných nepokojů a srážek s policií.
V Brixtonu například dav vydrancoval sázkovou kancelář a také prodejnu mobilů. Výtržníci vpadli také do obchodního domu. V policejních celách skončila stovka násilníků.
Policie povolala do Londýna posily z okolních pěti hrabství. Monitoruje také sociální sítě, hlavně Twitter a Facebook a snaží se odhadnout, kde se chtějí mladí shromažďovat a předcházet tak dalším výtržnostem.
Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování smrti devětadvacetiletého Marka Duggana, kterého za prozatím nevyjasněných okolností zastřelil policista. Právě tato událost odstartovala v noci na neděli rabování a násilnosti ve čtvrti Tottenham.
List The Times tvrdí, že z předběžného vyšetřování vyplývá, že obě střely vypálené během incidentu byly z policejní zbraně. Důsledky by mohly být podle listu velmi vážné.
Spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka připomněl, že vše vzniklo sice v přistěhovalecké čtvrti, rasový motiv ale není při nepokojích tím hlavním. V Tottenhamu a okolí je totiž velká nezaměstnanost a na tamní mladistvé začínají nepříjemně dopadat úsporné programy, které před více než rokem ohlásila britská vláda.
Londýn nepamatuje podobné nepokoje od roku 1985, kdy při policejní razii jedna místní žena utrpěla infarkt. Násilnosti si tehdy vyžádaly smrt jednoho policisty a hospitalizaci dalších zhruba šedesáti.