Vyšetřování letecké havárie u Ťumeně: Zjišťuje se, kdo letoun odmítl odmrazit

Ruští vyšetřovatelé dál pátrají po příčinách pádu letounu ATR-72 nedaleko sibiřského města Ťumeň. Podle ruských médií se kloní k variantě, že se stroj zřítil kvůli námraze na křídlech. Původně se mluvilo i o závadě techniky nebo o chybě pilotů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havárie letadla ATR-72 u západosibiřského města Ťumeň v Rusku

Havárie letadla ATR-72 u západosibiřského města Ťumeň v Rusku | Zdroj: ČTK

Detailní závěry budou podle vyšetřovatelů dostupné až zhruba za měsíc. Námraza jako příčina havárie je ale podle všeho hlavní vyšetřovací verzí. Už včera deník Izvěstija napsal, že námrazu určilo jako hlavní příčinu nehody i dešifrování záznamů z černých skříněk, které se na místě katastrofy našly.

Vyšetřovatelé také uvedli, že motory fungovaly správně až do chvíle, kdy se letoun zřítil. Teď se vyšetřuje, proč stroj neprošel chemickým ošetřením proti námraze. Právě kvůli tomu zřejmě přestal být letoun ovladatelný.

Zamrzlá voda ucpala pohyblivé části křídla, která regulují úhel náklonu letadla, a posádka nebyla schopná žádného manévru. Je doloženo, že se o něj snažila a zjistila, že s letadlem není schopná nic udělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka kabrhelová

Klíčovou otázkou teď je, kdo je odpovědný za to, že letoun nebyl zbaven ledu. Vyšetřuje se, kdo konkrétně odmrazení odmítl, zda to byl pilot nebo pozemní personál.

Oba piloti byli mladí, nebylo jim ani 30 let. Média se ptají, zda byli dostatečně proškolení a vytrénovaní. Na jejich obranu ale zaznívají i hlasy expertů, kteří podotýkají, že mohlo jít o důsledek politiky letecké společnosti, která mohla usilovat o to, aby byl let co nejlevnější.

Experti volají po systémových změnách

Společnost UTair zatím nereagovala. Pouze oznámila, že pozůstalým po obětech vyplatí odškodné ve výši dvou milionů rublů a uhradí náklady spojené s logistikou a přepravou příbuzných.

Po havárii v Jaroslavli, při které zahynuli i tři čeští hokejisté, nařídil prezident Dmitrij Medvěděv řadu opatření, situace se ale příliš nezměnila. Ruští experti proto žádají opravdu systémové změny.

Poukazují na chátrající infrastrukturu letišť a zázemí po celém Rusku, na důsledky monopolu některých společností v jistých regionech a také na korupci. Objevily se i hlasy, vyzývající k rezignaci ministra dopravy, za jehož působení se Rusku stalo dějištěm stovek nehod.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme