Příznivci EU v centru Londýna protestují proti brexitu. Před dvěma roky dostal zelenou v referendu
- Rozhodnutí o brexitu padlo před dvěma roky, na mnoha místech země se proti vystoupení protestuje
- Právě před dvěma lety rozhodli obyvatelé Spojeného království v referendu, že odejdou z Evropské unie.
- Okamžik brexitu, tedy březen 2019, se blíží a řada otázek zůstává nedořešena. Není stále jasné, jestli Británie zůstane ve společném celním prostoru, a vyřešena není ani citlivá otázka hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
- Spor vznikl i mezi oběma komorami parlamentu o tom, jakou roli sehraje při odchodu Westminster.
- Ke druhému výročí referenda se příznivci setrvání Británie v EU na mnoha místech po celé zemi sešli k protestům.
Ke druhému výročí referenda se příznivci setrvání Británie v EU sešli na mnoha místech po celé zemi. Jak říká jedna z účastnic demonstrace v centru Londýna, je evropskou občankou a ráda by jí zůstala nadále. Setrvat v unii by podle ní bylo pro Spojené království užitečnější než odejít.
Stejný názor má i mladý muž, který se účastní demonstrace proti brexitu. Věří, že se odchod z EU ještě podaří zvrátit. Někdy je podle něj lepší vzít špatné rozhodnutí zpět a předejít tak budoucím ztrátám.
Zcela odlišně vidí budoucnost země muž, který volil v referendu pro brexit a na svém rozhodnutí trvá. Hlavním argumentem je pro něj zastavení ekonomické migrace, především ze zemí východní Evropy. Chce zpět kontrolu nad britskými hranicemi.
Dva roky po referendu o brexitu se nálada v britské společnosti změnila. Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechal udělat deník Independent, by dnes referendum o brexitu dopadlo opačně než v roce 2016 – 51 procent Britů by volilo pro setrvání v Evropské unii.
'Lidé se rozhodli'
Jak uvedla britská premiérka při svém dosud posledním velkém projevu k brexitu před parlamentem. „Lidé se rozhodli a vláda plní jejich zadání. Británie skutečně odejde z Evropské unie v březnu 2019,“ zopakovala předsedkyně vlády i vládní konzervativní strany Theresa Mayová.
Zelená brexitu podle Mayové. Britští lordi schválili zákon o vystoupení z unie
Číst článek
Zároveň zdůraznila, že je v britském zájmu dosáhnout s evropskými partnery dobrou dohodu. Byť je prý vláda připravena i na eventualitu, že se na podmínkách brexitu s evropskými vyjednavači nedohodne, Spojené království nabízí podle Mayové Evropské unii hluboké partnerství a doufá, že tato nabídka se setká s kladnou odezvou.
To byl březen letošního roku. V polovině června, dva roky od referenda o brexitu, ale není vůbec jasné, za jakých podmínek se britský odchod z EU odehraje. A odpůrci brexitu stále věří, že se odchodu ještě podaří zabránit. A to včetně rebelujících poslanců uvnitř samotné Konzervativní strany.