Rodina zabitého Čecha neuspěla, soud ve Štrasburku zamítl stížnost na Velkou Británii

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek zamítl stížnost na Velkou Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v Londýně. Štrasburský tribunál ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že britské úřady podle něj nepostupovaly v rozporu s evropskou úmluvou o lidských právech. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že úřad vzal rozhodnutí soudu s politováním na vědomí.

Štrasburk (Aktualizováno: 13:12 5. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rodina zabitého i stát už podle ní vyčerpaly možnosti, jak dosáhnout přezkumu případu.

Soud se kauzou zabýval na základě žádosti sestry zabitého Zdeňka Makara, které šlo o zpochybnění rozsudku britské justice. Ta v souvislosti se smrtí bratra Makarové zprostila britského občana Raymonda Sculleyho obžaloby. Proti rozsudku protestovala rodina i česká vláda.

Brit, který řetězem ubil Čecha, vyvázl bez trestu. Soud ho zprostil obvinění z vraždy

Číst článek

Pachatel se u soudu hájil tím, že jednal v sebeobraně. Britská porota ho loni v dubnu zprostila obžaloby z vraždy i z neúmyslného zabití.

Evropský soud pro lidská práva řeší jen případy možného porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Nemůže ale přezkoumávat, rušit ani měnit rozhodnutí vnitrostátních soudů.

„Byli jsme přesvědčeni, že případ vykazuje specifika, pro která má smysl, aby se jím ESLP zabýval věcně. Z tohoto důvodu jsme zprostředkovali rodině zavražděného pana Makara právního zástupce, který na kauze pracoval bez nároku na honorář. Česká republika byla rovněž připravena intervenovat u ESLP ve prospěch rodiny, což by ale bylo možné až ve fázi věcného přezkumu, ke kterému bohužel nedošlo,“ oznámila mluvčí ministerstva zahraničí.

Česko nemůže intervenovat

Makarova sestra si podle webových stránek ESLP stěžovala například na údajné nedostatky v soudním systému Anglie a Walesu. Poukazovala například na to, že člověk, který záměrně neposkytne první pomoc osobě ohrožené na životě, není za své jednání trestně odpovědný, a na nemožnost se proti verdiktu odvolat. Porotci by také podle stížnosti nemohli dojít k takovému rozhodnutí, pokud by se řádně řídili zákonem o sebeobraně.

Johnsona šokoval případ zabitého Čecha. U nás bychom ty, kdo zabili, nepropustili, zmínil Zeman

Číst článek

Soud ve čtvrtek uvedl, že jeho úlohou bylo „zhodnotit, zda stát splnil své závazky týkající se efektivního vyšetření kauzy a spravedlivého procesu“. Konstatoval, že v obou případech je spokojen. Podle něj byly během procesu poskytnuty dostatečné záruky, že verdikt poroty nebude svévolný.

Podle české diplomacie po rozhodnutí ESLP již český stát nemůže v případu intervenovat. „Rodina i ČR tak vyčerpaly své právní možnosti dosáhnout věcného přezkumu tohoto případu. Nezbývá bohužel nic jiného, než rozhodnutí soudu respektovat,“ doplnila mluvčí ministerstva.

Jednatřicetiletý Makar, který podle sestry žil v Británii více než deset let, se podle vyšetřovatelů krátce před smrtí nepohodl poblíž svého londýnského bydliště se skupinou mladíků na kolech. Situaci se snažil uklidnit, tehdy devětadvacetiletý Sculley na něj ale podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem na kolo s bezpečnostním zámkem a zasadil mu několik ran do hlavy.

Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme