Ve Španělsku začala předvolební kampaň. Hlavní témata jsou bezpečnost a nezaměstnanost
Španělsko čeká tuhý předvánoční boj v politických debatách v televizích a na mítincích s voliči. Těsně před Vánoci totiž budou Španělé volit nový parlament. V noci tam začala předvolební kampaň. Ve Španělsku se podobně, jako to bylo v Řecku, chystá generační výměna politiků a na vzestupu jsou nové politické proudy.
Předvolební kampaň ve Španělsku letos poznamenají také zvýšená bezpečnostní opatření zavedená po listopadových atentátech v Paříži. V zemi už dva týdny platí 4. stupeň pohotovosti, tedy vysoké ohrožení.
Policie a civilní garda střeží důležité objekty, například elektrárny, nádraží, letiště či veřejné budovy. Také v ulicích je více policistů, kteří hlídají i politické mítinky. V centru i na jihu Španělska už ale večer teploty klesají k asi 13 či 14 stupňům a shromáždění se tak většinou přesouvají do budov, kde může policie lépe kontrolovat, kdo na ně přichází.
Ve Španělsku odstartovala dnes o půlnoci oficiální předvolební kampaň. O jejích hlavních tématech informuje Pavel Novák
Bezpečnost a boj s terorismem budou také patřit mezi témata předvolebních debat ve Španělsku. Premiér Mariano Rajoy zatím oddaluje rozhodnutí vlády, jestli se jeho země přidá nebo nepřidá ke koalici proti Islámskému státu.
Španělsko má totiž trpkou zkušenost z roku 2004, kdy podporovalo mezinárodní koalici, která útočila v Iráku. 11. března pak teroristé odpálili bomby ve vlacích v Madridu, zahynulo tehdy 192 lidí.
Tři dny nato pak byly volby. Ty pak prohrála vládnoucí pravice, která nálety v Iráku podporovala. Levice slibovala, že v případě vítězství stáhne z Iráku všechny vojáky. Vláda premiéra Josého Zapatera pak ukončila veškerou španělskou účast na operacích v Iráku.
Gracias a Antonio Jiménez, a @ElCascabel13tv y a los telespectadores por este buen momento. Un placer #Rajoy13tv pic.twitter.com/n2R51gzF1S
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) 3. Prosinec 2015
Španělské předvolební kampani bude také dominovat boj nezaměstnaností. Ta sice od roku 2013 v zemi mírně klesla, ale stále je 20 procent a co se týče mladých lidí do 25 let, skoro polovina z nich nemá práci.
Ve Španělsku je také typické, že většina zaměstnavatelů dává jen smlouvy na dobu určitou, což je jedna z věcí, které chce současná lidovecká vláda změnit. To získává lidovcům body. Podle průzkumů volby sice vyhrají, ale budou muset hledat partnery do koalice.