Válka na Ukrajině stojí Rusko víc, než vydělá na ropě a plynu. Před invazí přitom Kreml počítal s přebytkem
Válka na Ukrajině stojí Rusko víc, než vydělává na ropě a plynu. Příjmy jsou to přitom mimořádně vysoké. Ruský rozpočtový deficit se v roce 2022 výrazně prohloubil, upozorňuje deník Financial Times. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova činil schodek veřejných financí za loňský rok přes tři biliony rublů, více než dvě procenta HDP. Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu Moskva předpovídala rozpočtový přebytek ve výši jednoho procenta.
Stav veřejných financí se zhoršuje navzdory rekordním příjmům z prodeje ropy a zemního plynu v důsledku trvale vysokých cen energií a schopnosti Moskvy přesměrovat vývoz do Asie. Loni ruské příjmy vzrostly meziročně o 10 procent, ale celkové výdaje státu se prudce zvedly až o 26 procent.
Financial Times doplňuje, že podrobnosti o ruských rozpočtových výdajích za rok 2022 nejsou veřejně dostupné. Ministerstvo financí je utajilo, prý kvůli „tlaku Spojených států, Evropské unie a dalších nepřátelských zemí na Rusko“.
„Rozložení výdajů nerozumíme, ale dá se předpokládat, že z velké části šly na financování armády. V září se plánované výdaje oproti letním odhadům zvýšily o dva biliony rublů, v prosinci rostly o stejnou částku,“ popisuje ekonomka společnosti Renaissance Capital Sofya Donetsová.
Ruská střela dopadla na obytný dům v Dnipru. Zemřelo nejméně 25 lidí, 73 je zraněno
Číst článek
Moskva pokryla deficit přesměrováním peněz z ruského státního investičního fondu, státními půjčkami a jednorázovou daní pro státní plynárenský monopol Gazprom. „Všechny plánované úkoly jsme splnili navzdory geopolitické situaci, omezením a sankcím,“ prohlásil Siluanov na čtvrtečním zasedání vlády.
„Zvýšili jsme výdaje a tyto peníze jsme použili především na podporu lidí,“ cituje ruského ministra financí britský deník. Siluanov mluvil o zvýšení důchodů a prodloužení programu dotovaných hypoték, válku ale nezmínil.
Dopad sankcí
Konzervativní fiskální politika Rusku pomohla stabilizovat státní finance, alespoň prozatím. Západní sankce, které letos vstoupí v platnost v plné míře, ale rozpočet země zatíží ještě víc. Cena ropy Ural se aktuálně pohybuje pod 40 dolary za barel, ruský zákon o rozpočtu pro letošní rok ale počítá skoro s dvojnásobnou částkou.
Rusko spojuje násilí. Začíná v rodině a prostupuje celou společností, směřuje do války, říká překladatel
Číst článek
„Jestli se v roce 2023 bude průměrná cena ropy Ural pohybovat kolem 60 dolarů za barel a výdaje zůstanou na plánované úrovni, může Rusko čelit deficitu ve výši zhruba 4,5 procenta HDP,“ doplňuje ekonomka Donetsová.
Ruský zákon o rozpočtu předpokládá, že výdaje na obranu letos vzrostou o tři a půl bilionu rublů a budou tvořit bezmála třetinu všech vládních výdajů. „Soudě podle toho, že výdaje v loňském roce byly vyšší, než se plánovalo, mohlo by se totéž stát i v roce 2023,“ zamýšlí se Donetsová.
Jestli se ukáže, že příjmy jsou nižší a výdaje vyšší, než se plánovalo, bude Rusko muset svůj státní fond utrácet mnohem aktivněji, uzavírá deník Financial Times