V Polsku vzplál boj o média
Polský Sejm připravuje novelu mediálního zákona. Poslanci za vládní stranu Právo a spravedlnost navrhují řadu radikálních změn. Opozice se obává, že jde o snahu podřídit veřejnoprávní média stranické kontrole. Připomeňme, že Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských zvítězilo v parlamentních i prezidentských volbách a dosadilo své lidi do všech klíčových postů ve státě.
Poslanci za vládní stranu Právo a spravedlnost navrhují řadu radikálních změn. Opozice se obává, že jde o snahu podřídit veřejnoprávní média stranické kontrole. Připomeňme, že Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských zvítězilo v parlamentních i prezidentských volbách a dosadilo své lidi do všech klíčových postů ve státě.
Novela mediálního zákona má podle vlády především přinést úspory. Stávající Státní radu pro rozhlasové a televizní vysílání tvoří devět členů - svou funkci zastávají šest let. Nová rada má být pouze tříčlenná s pětiletým mandátem a vláda ji chce sloučit s Úřadem pro telekomunikace a poštu, který například vydává licence a přiděluje kmitočty rozhlasovým a televizním stanicím. Sloučením by vznikl Úřad pro elektronické telekomunikace, který by vydával nebo odebíral licence a monitoroval vysílání.
"Domníváme se, že při realizaci vládního programu Levný stát a v rámci plnění předvolebních slibů máme právě v tomto případě příležitost ušetřit," zdůvodnil zmenšení Rady náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin.
Členy Televizní a rozhlasové rady navrhuje Sejm, Senát a prezident - každý jednu třetinu. V nedávných parlamentních a prezidentských volbách ale zvítězilo Právo a spravedlnost. Tříčlennou Radu by obsadilo svými lidmi. Veřejnoprávní média se bojí, že vláda zahájí čistky. Právo a spravedlnost si už v průběhu předvolební kampaně několikrát stěžovalo, že televize neměří všem kandidátům stejným metrem.
"Vedli jsme kampaň v obtížných podmínkách. Média nebyla našemu volebnímu výboru nakloněná," uvedl Przemyslaw Gosiewski, poslanec za Právo a spravedlnost.
Myšlenka tříčlenné rady se nelíbí ani opozici. Ta už teď kritizuje, že ultrakatolické Rádio Maryja začíná určovat politiku vlády. Jan Rokita z liberální Občanské platformy se obává, že lidé z okruhu Radia Maryja ovládnou televizi a rozhlas a varuje před ještě větší koncentrací moci v rukách bratrů Kaczyńských.
"Kdyby taková rada vznikla, pak to by znamenalo, že po prezidentovi, premiérovi, vládě a maršálkovi Sejmu, přejde do rukou Práva a spravedlnosti také moc nad veřejnoprávními médii."
Vláda to naopak považuje za jedinečnou příležitost, jak média odpolitizovat. Zejména v televizi byl v minulém období znát vliv vládnoucí levice a později sympatie k liberálům.
"Máme šanci najít osoby, které celý svůj život věnovaly médiím a dokázaly, že jsou ve svém oboru profesionály," upřesnil své záměry náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin, neřekl ale, které odborníky má na mysli.
V rámci programu úspor chce vláda zrušit dozorčí rady veřejnoprávních médií. Návrh novely mediálního zákona také obsahuje zásadní změnu v placení koncesionářských poplatků. Ty by nahradila mediální daň, kterou by každý plátce daní musel uvést ve svém daňovém přiznání. V současné době platí za televizi a rozhlas jen jedna pětina těch, kteří platit mají.
Efektivnější výběr by umožnil snížit poplatky a zároveň by veřejnoprávní média získala stabilní příjem. Za to by podle návrhu novely musela omezit podíl reklamy ve vysílání. S privatizací těchto médií polská vláda nepočítá.