V Moldávii asi zvítězili komunisté, vládnout už ale možná nebudou

Komunisté míří v Moldavsku k očekávanému vítězství v parlamentních volbách. Navzdory tomu ale zřejmě nebudou spokojeni. Po sečtení víc než tří čtvrtin hlasů činí jejich zisk 46 procent. Moldavským komunistům proto hrozí, že nebudou sestavovat příští vládu a nebudou mít ani dost hlasů potřebných ke zvolení svého prezidentského kandidáta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moldavsko

Moldavsko

Pokud se totiž podaří čtyřem opozičním stranám vyměnit si s komunisty roli a vytvořit koaliční vládu, měla by se chudá postsovětská republika přimknout více k Evropě a ke kulturně blízkému Rumunsku.

Právě Bukurešť podle dosavadního prezidenta a komunistického lídra Vladimira Voronina ale stála za násilnostmi, ve které se zvrhly protesty mladých odpůrců komunistické strany po jejím prvním vítězství v letošních jarních volbách. Nepokoje měly podle Voronina za cíl svržení jeho vlády.

Demonstrace pak přerostly v pouliční nepokoje. Stoupenci opozice zaútočili na budovu parlamentu i prezidentský palác. Jedna žena při násilnostech zahynula, několik desítek lidí bylo zraněno.

Stejně jako v dubnu, i nyní pochybují pozorovatelé o demokratickém průběhu voleb. Pochybení vidí v nevyváženém prostoru, který jednotlivé strany dostaly na prezentaci svých programů. Podle opozice navíc nebyly zveřejněny voličské seznamy.

K repríze dubnových voleb nakonec došlo proto, že opoziční strany zablokovaly v parlamentu zvolení komunistického kandidáta novým prezidentem. Vítězná strana totiž nedala po dubnovém volebním klání dohromady potřebných 61 hlasů.

Nyní podle všeho dopadli komunisté při vyšší volební účasti ještě hůře, než na jaře.

Moldavsko je jednou z nejchudších zemí Evropy s průměrným měsíčním platem v přepočtu 6 a půl tisíce korun. Nový parlament bude muset kromě rozsáhlé chudoby a ekonomických problémů řešit i postavení separatistické Podněsterské republiky podporované Ruskem.

Přečtěte si také:
V Moldavsku jsou předčasné volby, pozorovatelé se bojí o jejich regulérnost
České předsednictví EU je znepokojeno násilím v Moldavsku
Vicepremiér Vondra jednal o situaci v Moldavsku s rumunským ministrem zahraničí
Evropská unie zváží vyslání vyšetřovací mise do Moldavska
Evropa vyzývá ke klidnému řešení sporů kolem moldavských voleb

Jan Prokeš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme