V Moldavsku jsou předčasné volby, pozorovatelé se bojí o jejich regulérnost
Moldavané dnes hlasují v předčasných parlamentní volbách. Podle analytiků by měli stejně jako v dubnu vyhrát komunisté. Tehdy proti tomu protestovaly tisíce mladých Moldavanů, kteří považovali hlasování za zmanipulované.
Demonstrace pak přerostly v pouliční nepokoje. Stoupenci opozice zaútočili na budovu parlamentu i prezidentský palác. Jedna žena při násilnostech zahynula, několik desítek lidí bylo zraněno.
I teď pochybují pozorovatelé o demokratickém průběhu voleb. Pochybení vidí v nevyváženém prostoru, který jednotlivé strany dostaly na prezentaci svých programů. Podle opozice navíc nebyly zveřejněny voličské seznamy.
Podle Karla Svobody z Asociace pro mezinárodní otázky komunisté kontrolují všechna důležitá média. Svoboda proto o jejich vítězství nepochybuje. "Podporují je hlavně staří lidé a obyvatelé venkova. Naproti tomu mladí často odešli ze země za prací a nemají tak šanci volit."
Moldavsko je jednou z nejchudších zemí Evropy s průměrným měsíčním platem v přepočtu 6 a půl tisíce korun. Nový parlament bude muset kromě rozsáhlé chudoby a ekonomických problémů řešit i postavení separatistické Podněsterské republiky podporované Ruskem.
Historicky je Moldavsko spojené s Rumunskem a většina jeho obyvatel mluvří rumunsky. Moldavští kmunisté viní z dubnových nepokojů právě Rumunsko. Kritizují také vydávání rumunských cestovních pasů Moldavanům s rumunskými kořeny. Zatím o něj zažádalo na 800 tisíc lidí, tedy téměř pětina obyvatel Moldavska.
Přečtěte si také:
České předsednictví EU je znepokojeno násilím v Moldavsku
Vicepremiér Vondra jednal o situaci v Moldavsku s rumunským ministrem zahraničí
Evropská unie zváží vyslání vyšetřovací mise do Moldavska
Evropa vyzývá ke klidnému řešení sporů kolem moldavských voleb