V makedonském Tetovu se zase střílelo
Makedonské jednotky obnovily dopoledne dělostřelbu do míst v kopcích kolem města Tetova, kde předpokládají pozice albánských povstalců. Samotné sedmdesátitisícové Tetovo, které je považováno za neoficiální metropoli makedonských Albánců, prý působí pustým dojmem.
Ulice jsou liduprázdné a vysokou rychlostí jimi projíždějí jen obrněné transportéry a dalších vojenská vozidla. Makedonští představitelé odhadují, že v okolí Tetova působí na 500 dobře vyzbrojených albánských povstalců, kterým jde o rozpoutání války mezi albánskou menšinou a Makedonci. Ozbrojený incident byl dnes ohlášen také ze severomakedonského Kumanova, kde neznámí ozbrojenci ostřelovali policejní stanoviště.
Situaci v Tetovu nám popsal náš spolupracovník, redaktor České televize Marek Vítek.Podle něj makedonská armáda neustále ostřeluje hory- Některé okrajové čtvrti města jsou uzavřeny, stejně jako drtivá většina obchodů a restaurací. Většina Albánců i Makedonců se stáhla a ve městě zůstali jen muži.
Severoatlantická aliance sleduje se znepokojením intenzivní boje o druhé největší makedonské město Tetovo. Generální tajemník NATO Robertson odsoudil násilí v Makedonii a prohlásil, že mírové jednotky KFOR se budou snažit zvýšit kontrolu pohybu na hranicích Kosova s touto zemí.
Hranice byly posíleny 400 německých vojáků KFOR. Experti připomínají, že Aliance má své ozbrojené síly také v Makedonii a v Albánii, které ale zatím nechce a nemůže do bojů proti albánským extremistům nasadit. V Makedonii a v Albánii je asi 5000 západních vojáků s těžkou technikou, který zabezpečují mírové síly KFOR.
Vojenští analytici upozorňují, že boj proti albánským guerillám je v místních podmínkách složitý, a to i pro makedonskou armádu, která zná dobře hornatý terén na severovýchodě své země. Část území je navíc zaminovaná. Aliance konstatuje, že současné boje ve druhém největším městě Makedonie Tetovu jsou velmi nebezpečné, protože ohrožují stabilitu celé této části Balkánu.
Rada bezpečnosti OSN ve svém prohlášení odsoudila násilí na severu Makedonie. Rada ovšem nevyhověla požadavku Skopje, aby označila za původce násilí kosovské Albánce.
Extremistické násilí postihující města na severní hranici Makedonie podle prohlášení Rady bezpečnosti OSN ohrožuje stabilitu a bezpečnost celé balkánské oblasti. Členové Rady bezpečnosti byli ale při formulaci prohlášení opatrní a nevyhověli požadavku makedonského zástupce, který na Radu naléhal, aby označila za zdroj násilí Kosovo. V obavách z dalšího rozvíření napětí v Kosovu v textu deklarace pouze uvedla, že násilí v Makedonii podporují síly zvnějšku.
Makedonský zástupce u OSN během otevřené debaty Rady bezpečnosti obvinil z rozněcování násilí Kosovskou osvobozeneckou armádu a vyzval jednotky KFOR, aby zničili základny albánských extremistů v Kosovu. Rada bezpečnosti OSN v prohlášení zdůraznila důležitost ohrožení integrity Makedonie.