V Káhiře opět zasahoval slzný plyn. Prezidenta Mursího opustil jeho poradce
Na káhirském náměstí Tahrír opět rozháněli egyptští policisté slzným plynem dav demonstrantů. Protesty vyvolala ústavní deklarace prezidenta Muhammada Mursího, kterou sám sobě zaručil nedotknutelnost všech svých rozhodnutí. Postavil se tak zcela mimo dosah egyptské justice. Soudci kvůli tomu už na dnešek pohrozili stávkou, k občanské neposlušnosti vyzval i egyptský nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradei. Na svoji funkci rezignoval prezidentův poradce, křesťanský intelektuál Samír Murkus.
Demonstranti skandují proti prezidentovi Mursímu v několika egyptských městech. Z káhirského náměstí Tahrír je sice policie v noci vytlačila slzným plynem, lidé se ale postupně vracejí.
Oponenti Mursího přirovnávají ke svrženému Husnímu Mubárakovi a někteří ho nazývají faraonem.
Z Káhiry se s aktuálními zprávami přihlásil spolupracovník ČRo Štěpán Macháček
Soudci se dohodli na svolání valného shromáždění, které požádá prezidenta Mursího, aby svoji ústavní deklaraci odvolal. V případě, že to neudělá, soudy jako jedna ze tří základních institucí státu přestanou v Egyptě fungovat.
Muhammad Baradei, který léta vedl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii a který patří k předním postavám egyptského veřejného života, vyzval k občanské neposlušnosti.
„Mursí teď redukoval celý stát na jednu jedinou osobu. Má výkonnou moc, má zákonodárnou moc a teď si udělil plnou imunitu. Žádný soud už nemůže zpochybňovat jeho výnosy. To je nepředstavitelné a nikdy to tu nebylo. Má teď větší moc, než míval prezident Mubárak,“ zdůvodnil Baradei v televizi CNN.
Včera bylo při protestech v mnoha egyptských městech zraněno nejméně 100 lidí. Dav demonstrujících také v Alexandrii a dalších městech vyplenil kanceláře vládnoucího Muslimského bratrstva.
Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anny Janků ale státní propaganda kontrolovaná právě prezidentem Mursím označuje nespokojené občany za výtržníky:
„Jeho odpůrci jsou na náměstí Tahrír. Je to inteligence tohoto národa, jsou to profesoři ústavního práva a média z nich dělají výtržníky, zločince. Přesně stejný scénář, jako byl za Mubáraka.“
Řada Egypťanů ale Mursího deklaraci, která omezuje pravomoc soudů, naopak podporuje. Věří tak prezidentovu zdůvodnění, že justici ovládají lidé starého režimu, kteří brání demokratické transformaci. Mursího deklarace má platit několik měsíců do schválení nové egyptské ústavy v referendu a následných nových parlamentních voleb.