Vítězství současné hlavy státu bylo očekávané, předpovídali jej analytici i média. Proti Sísímu stanuli pouze tři kandidáti, žádný z nich ale nebyl považován za vážného soupeře, píše agentura Reuters.
Mursího skon patrně zvýší mezinárodní tlak na egyptskou vládu, aby zlepšila přístup k lidským právům a zvláště podmínky ve věznicích, kde jsou drženy tisíce islamistů, uvedla Reuters.
Muhammad Mursí byl na jednání kvůli obvinění ze špionáže, která vycházela z podezřelých kontaktů s palestinskou islamistickou skupinou Hamás. Příčina smrti zatím není známá.
Změna ústavy bude ještě předložena občanům a budou mít možnost vyslovit se k ní v referendu. Konat se bude podle Al-Ahrámu 22. až 24. dubna. Sísí je u moci od roku 2014.
Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu islamistického exprezidenta Mursího vynesl káhirský soud 28. července.
Vůdce egyptského Muslimského bratrstva Muhammad Badí dostal další doživotní trest vězení. Informovala o tom agentura DPA. Badí byl již v jiných procesech odsouzen třikrát k trestu smrti a pětkrát na doživotí, nynější líčení se týkalo útoku na policejní stanici ve městě Port Saíd, kde zahynulo pět lidí. Dnešní verdikt není pravomocný.
Tři egyptské soudce zastřelili neznámí ozbrojenci několik hodin poté, co v Káhiře zazněl rozsudek smrti nad exprezidentem Muhammadem Mursím. Ke stejnému trestu bylo odsouzeno i 106 členů Muslimského bratrstva. Zatím není jasné, jestli vražda soudců s výsledkem procesu souvisí. Úřady ale v minulosti připisovaly vinu za podobné násilnosti přívržencům Muslimského bratrstva.
Egyptský soud dnes vynesl trest smrti nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Spolu s desítkami dalších členů Muslimského bratrstva se podle obžaloby dopustil ozbrojeného útěku z vězení během revoluce v roce 2011. Mursímu údajně k útěku pomohly zahraniční islamistické organizace.
Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí stane před soudem pro nová obvinění. Prokuratura mu klade za vinu spolupráci s cizími teroristickými organizacemi a vyzrazení egyptského vojenského tajemství do zahraničí. Mursímu i 35 dalším obviněným především z řad Muslimského bratrstva hrozí až trest smrti.
V Egyptě skončil po třech měsících výjimečný stav. O ukončení nepopulárního opatření rozhodl administrativní soud. Demonstrace stoupenců sesazeného prezidenta Mursího přitom pokračují.
Uprostřed egyptského násilí mezi policií a stoupenci Muslimského bratrstva pokračuje vláda premiéra Biblávího ve státotvorných krocích. Svůj první návrh nové ústavy už vypracovala komise ústavně právních odborníků. Jak bude schvalování probíhat dál, to záleží na vývoji situace v zemi.
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová se v egyptském vězení sešla se svrženým prezidentem Muhammadem Mursím. Politik je v pořádku a také ví, co se v Egyptě děje, protože má přístup k televizi a novinám. Místo, kde přesně Mursí je, ale armáda neprozradila ani Ashtonové.
K sérii milionových protestních pochodů vyzývají egyptští islamisté. Demonstrace připomenou desítky obětí sobotního krveprolití na mítinku stoupenců sesazeného prezidenta Muhamada Mursího. Evropská unie se prostřednictvím Catherine Ashtonové snaží o zprostředkování dialogu mezi oběma stranami egyptského politického konfliktu.
V Egyptě dochází k prvním násilnostem mezi demonstranty. V Alexandrii už zemřeli dva lidé a devatenáct se zranilo při srážkách mezi příznivci a odpůrci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.
Oba politické tábory v Egyptě znovu svolávají velké páteční demonstrace. Minulý pátek přišli při protestech v Káhiře o život tři stoupenci svrženého prezidenta Mursího, při následném pondělním krveprolití zemřelo přes padesát lidí. Egypťané se proto obávají dalších násilností.
Egyptští islamisté přichystali na dnešek mohutné demonstrace proti vojenskému převratu, který zbavil funkce prezidenta Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva. Aliance egyptských islamistických stran totiž považuje sesazeného prezidenta i nadále za hlavu státu. Demonstrace začaly po velké polední modlitbě.
Egyptský prezident Muhammad Mursí zůstane v čele země. Přes výzvu opozice i armády se rozhodl nerezignovat. Uvedl to v televizním proslovu k národu. Mursí řekl, že ho lidé zvolili ve svobodných a demokratických volbách, a proto je legitimním zástupcem egyptského lidu. V Káhiře pokračují střety mezi příznivci a odpůrci stávajícího prezidenta, při kterých zemřelo už přes 20 lidí.
Egyptská armáda dala všem politickým silám ultimátum. Mají prý 48 hodin na to, aby se dohodly na řešení současné krize. Pokud k dohodě nedojde, převezmou iniciativu sami vojáci. Miliony Egypťanů včera požadovaly odstoupení prezidenta Muhammada Mursího. Byly to největší demonstrace od pádu Husního Mubáraka před dvěma lety.
Do egyptských ulic znovu vyšli stoupenci opozice, aby požadovali pád vlády a změny v nedávno přijaté ústavě. Účast na demonstracích je poněkud slabší a násilí minulého víkendu se zatím neopakuje. Přispělo k tomu i prohlášení opozice, že je za určitých podmínek ochotná k dialogu s prezidentem Muhammadem Mursím.
Střety příznivců a odpůrců kroků egyptského prezidenta Muhammada Mursího se protáhly ze včerejšího večera až do brzkých hodin dnešního dne, kdy se utišily. Podle svědka agentury Reuters však nasadila armála před prezidentským palácem nejméně pět tanků a další prostředky vojenské techniky. Mají údajně zajistit bezpečnost budovy. V ulicích Káhiry je dnes zatím klid.
Desítky tisíc Egypťanů protestovaly v ulicích Káhiry proti kontroverznímu dekretu prezidenta Muhammada Mursího a proti návrhu nové ústavy. Protestní pochod k prezidentskému paláci vyústil ve střety mezi demonstranty a policisty, kteří objekt střežili. Na protest proti článkům ústavy týkajícím se svobody tisku v zemi nevyšla také řada nezávislých a opozičních deníků.
Nepokoje v Egyptě, vyvolané kontroverzním dekretem prezidenta Mursího, mají první dvě oběti. Jeden mladík zahynul při střetu Mursího přívrženců s jeho odpůrci, druhý nepřežil zásah policie, která na káhirském náměstí Tahrír použila slzný plyn.
Na káhirském náměstí Tahrír opět rozháněli egyptští policisté slzným plynem dav demonstrantů. Protesty vyvolala ústavní deklarace prezidenta Muhammada Mursího, kterou sám sobě zaručil nedotknutelnost všech svých rozhodnutí. Postavil se tak zcela mimo dosah egyptské justice. Soudci kvůli tomu už na dnešek pohrozili stávkou, k občanské neposlušnosti vyzval i egyptský nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradei. Na svoji funkci rezignoval prezidentův poradce, křesťanský intelektuál Samír Murkus.
Egyptský prezident Muhammad Mursí vydal dekrety, kterými výrazně upevňuje svou moc v zemi. Zakázal rušení svých dekretů, zákonů a rozhodnutí. Ústavní soud už nebude moci rozpustit ústavodárné shromáždění. Mursí také odvolal vrchního prokurátora a nařídil obnovu soudních procesů s osobami obviněnými z útoků na demonstranty proti bývalému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.