V Indii pokračuje soud s českými entomology
Čeští vědci jsou v Indii znovu před soudem. V Dárdžilingu dnes bude pokračovat proces s entomology Petrem Šváchou a Emilem Kučerou, které indické úřady viní z toho, že sbírali hmyz v přírodní rezervaci, údajně ke komerčním účelům. Češi to odmítají s tím, že do národního parku vůbec nevstoupili. Zatím není zřejmé, jestli padne konečné rozhodnutí.
Oba Čechy zadržely indické úřady 22. června poblíž národního parku Singalila, asi 90 kilometrů od severoindického Dárdžilingu.
Našlo se u nich údajně přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však oficiální povolení pro jejich sběr. Podle Indů pracují vědci pro pašerácký gang, který obchoduje se vzácnými živočichy. Švácha s Kučerou jakoukoli vinu popírají.
Obhájci se před soudem, který začal případ projednávat minulý týden, snaží prokázat, že Češi sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a mimo území rezervace. Za takový přestupek by jim hrozila jenom pokuta. Jinak mohou strávit až sedm let ve vězení.
Hlavním argumentem obžaloby je údajné písemné přiznání obou vědců. Obhajoba ale tvrdí, že někdo zneužil dvě desítky bianko podepsaných papírů, které si policie od Šváchy a Kučery vyžádala po jejich zadržení s tím, že na nich vyhotoví seznam předmětů a zařízení zabavených entomologům.
Podle českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka jde jednoznačně o podvrh. "Není to jediný kámen, na kterém obhajoba obou pánů staví, ale tento je dostatečně zřetelný. Celá obhajoba je postavena na jednoduché a jasné strategii: pravda vítězí. Pánové se provinili, a to tím, že skutečně sbírali a skutečně bez povolení, ale to je také všechno, co dělali. Nejedná se o komerční sběr, nejedná se o prodej afrodiziakálních brouků do Číny a nejedná se o nic z mnoha dalších nesmyslů, které tady zazněly," řekl Kmoníček minulý týden ve vysílání Radiožurnálu.
Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného s velvyslancem České republiky v Indii Hynkem Kmoníčkem
Dvaapadesátiletého Kučeru a jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd soud koncem července podmínečně propustil z vězení na kauci, nadále se ale musejí dvakrát týdně hlásit na policii v Dárdžilingu a nesmí město do konečného verdiktu opustit. Petici na jejich podporu už odepsalo přes 1600 lidí z celého světa.