V europarlamentu zněla ostrá kritika Klause za postoj k Lisabonu
Na Česko a jeho prezidenta se snesla ostrá slova na plénu Evropského parlamentu. Poslanci kritizovali české průtahy ratifikace Lisabonské smlouvy, nešetřili přitom zvláště prezidenta Václava Klause.
Podle předsedy frakce evropských liberálů Guye Verhofstadta je nejlepším způsobem, jak zajistit podpis prezidenta Klause, pokračovat v celém procesu zavádění Lisabonské smlouvy.
"Dáte mu tím za pravdu, že vlak jede den ode dne rychleji a že není jiná cesta, než podpis pod smlouvu připojit. Pokud vy budete čekat, on počká také," poradil Verhofstadt švédské ministryni pro Evropské záležitosti Cecilii Malströmové.
Podle mluvčího evropských socialistů Rakušana Hanese Swobody je nepřijatelné zas vytahovat Benešovy dekrety, aby se oddálil podpis Lisabonské smlouvy. V česko- německých vztazích se podle něj má hledět do budoucnosti.
Šéf frakce evropských lidovců Joseph Daul vyzval hlavy států a vlád, aby na nadcházejícím summitu Unie nedali prostor k takovým manévrům. Český prezident podle něj klade na stůl jen nové záminky pro další odklady.
"Češi si zaslouží někoho lepšího"
Spolupředsedkyně frakce Zelených Rebecca Harmsová v europarlamentu vyzývala švédské předsednictví, aby nevycházelo českému prezidentovi vstříc v jeho požadavku výjimky z Listiny základní práv Unie.
Podle jejího názoru by to byla přílišná ochota vůči "českému kverulantovi". "Občané České republiky, kteří toho tolik udělali pro evropské sjednocení, když přijali před 20 lety východoněmecké uprchlíky, si zaslouží někoho lepšího," prohlásila Harmsová.
Českého prezidenta se naopak zastal britský poslanec za frakci Evropa svobody a demokracie Nigel Farage. Podle něj je absolutně správné, že je Václav Klaus nedůvěřivý v otázce platnosti Benešových dekretů.
"Držte se, pane prezidente Klausi. Pokud vám nedají, co chcete, nepodepisujte to. Když vám dají, co žádáte, bude se to muset znovu ratifikovat v 25 státech, což znamená, že Britové budou mít referendum. Jsem si jist, že jako demokraté byste přivítali takové referendum o této smlouvě. Já bych to rozhodně udělal," prohlásil britský poslanec.
Klaus se obává prolomení Benešových dekretů
Česko je poslední zemí, která zatím Lisabonskou smlouvu neratifikovala. Dokument už sice schválily obě komory parlamentu, ale skupina senátorů žádá ústavní soud, aby zvážil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem.
Prezident smlouvu zatím nepodepsal a navíc předložil podmínky k dokončení ratifikace. Domnívá se, že by uplatněním Listiny základních práv EU mohly být prolomeny Benešovy dekrety, které upravovaly mimo jiné poválečné vyvlastnění Němců a Maďarů. Požaduje proto, aby si Česko dojednalo výjimku z této listiny.