Lisabonská smlouva je podle vlády slučitelná s našim právem
Lisabonská smlouva o reformě Evropské unie je podle vlády slučitelná s ústavním pořádkem České republiky. Takový je postoj kabinetu Jana Fischera ke stížnosti skupiny senátorů, především z ODS, na soulad nových evropských pravidel s našim právem.
Premiér Jan Fischer to potvrdil ve vyjádření kabinetu pro Ústavní soud, který by měl stížnost na Lisabonskou smlouvu projednat 27. října.
Po jednání vlády Fischer zdůraznil, že některé pasáže stížnosti kabinet v podstatě odmítá: "Vláda považuje Lisabonskou smlouvu jako celek za slučitelnou s ústavním pořádkem České republiky. Ve třetí části spatřuje návrh senátorů na neopodstatněný a ve čtvrté za nezpůsobily k projednání před Ústavním soudem v tomto řízení."
Souhlas české vlády se slučitelností Lisabonské smlouvy a Ústavy ČR očima a ústy reportérky Českého rozhlasu Václavy Vařekové a komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu 1
Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu 1 řekl, že jednoznačný postoj české vlády naznačuje, jak daleko jsou konzultace s bruselským ústředím Evropské unie. Tedy, že naše republika nemůže očekávat nějakou nekonečnou vstřícnost.
Ústavní soud také potvrdil, že už má oficiální vyjádření obou komor parlamentu k návrhu skupiny senátorů na druhé přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem.
Ve stanovisku Poslanecké sněmovny je, že návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy Ústavním soudem je nedůvodný. Senát provedl jen rekapitulaci schvalování smlouvy v České republice. Ústavní soud čeká ještě na stanoviska prezidenta republiky.
Po rozhodnutí Ústavního soudu musí smlouvu podepsat právě prezident Václav Klaus, který si nedávno přidal novou podmínku. Chce garance, že Lisabonská smlouva nemůže vést například k prolomení tzv. Benešových dekretů.
Česko je poslední zemí Evropské unie, která dokument neratifikovala.