V Číně umírá stále více lidí na AIDS
V Číně zemřelo za posledních přibližně třicet let kolem sedmdesáti tisíc lidí. V předvečer světového dne boje proti této nakažlivé nemoci o tom informovalo čínské ministerstvo zdravotnictví. Lidem nakaženým HIV a AIDS se nedostává v Číně stále dostatečná péče. Uvádí to Světová zdravotnická organizace.
V Číně omezují nakaženým lidem přístup k prevenci, péči, léčbě i podpůrným službám. To potvrzuje i jeden z nakažených Číňanů, Zhang Xiao Chu - Čang Siao Čchu.
„Měl jsem strach komukoliv z kolegů říct, že mám HIV. Nestýkali by se mnou, nechtěli se mnou pracovat, jíst u jednoho stolu nebo bydlet,“ řekl.
V Číně je podle oficiálních statistik kolem 370 000 nositelů viru HIV. Unicef ale uvádí, že počet nakažených může dosahovat až k jednomu milionu.
Zahraniční experti se dohadují, že registrovaných nemocných je v zemi asi deset procent ze všech nakažených. Tyto nejasnosti potvrzuje i doktor Wang Ruo Tchao z výzkumného centra pro AIDS.
„Od prvního zaznamenaného případu ale stále nevíme, jakou roli a jaký dopad má komerční sex v Číně a jak jej kontrolovat,“ uvedl.
Problém je především v minimální prevenci a osvětě. Ještě před pár lety neexistovaly v Číně testy na kontrolu dárců krve a krevní plazmy.
Nemoc se šíří kvůli nevědomosti
K nejrizikovějším skupinám patří lidé ve velkých městech. Jejich nevědomost spolu s touhou po moderním životním stylu zahrnující střídání partnerek a partnerů a využívání služeb všudypřítomných prostitutek zvyšuje rozšiřování smrtelné nemoci.
Svou roli hraje i neinformovanost. Dokazuje to také jeden z posledních výzkumů prevenčního a léčebného programu HIV, podle něhož zhruba 23 procent ze 400 Číňanů uvedlo, že neví nic o ochranně před AIDS a 36 procent dotázaných dokonce věří, že se HIV může přenášet bodnutí hmyzem. Nemalé procento Číňanů se pak obává, že nakazit se dá i během konverzace s postiženým či během podání ruky.
V Číně navíc dodnes neexistují zákony na ochranu postižených. Samozřejmostí není zachování soukromí ani anonymní vyšetření pacienta.
Léčba je také velmi nákladná. Čínská vláda v roce 2003 sice investovala do středisek a léčby 390 milionů RMB, (zhruba 47 milionů USD), loni dokonce o 500 milionů víc, ale ani to pro neinformovanou miliardovou populaci zřejmě nestačí.