V Bruselu začala oficiální jednání o brexitu. Britská pozice je po volbách oslabená
V Bruselu začaly oficiální rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Šéf britských vyjednavačů David Davis se v centrále Evropské komise setkal s Michelem Barnierem, který vyjednává podmínky brexitu za Evropskou unii. Davis zdůraznil, že chce navázat mezi Británií a jejími evropskými přáteli a spojenci hluboké a zvláštní partnerství.
Barnier uvedl, že by se nejprve měli dohodnout na prioritách a časovém rozvrhu jednání. Davis pak oznámil, že chce dosáhnout dohody, která bude dobrá pro všechny.
Formální rozhovory o podmínkách brexitu začaly bezmála rok po britském referendu. Závěry z pondělního setkání proberou v úterý zástupci 27 unijních států na jednání v Lucembursku. Ve čtvrtek večer se postupem vyjednávání budou na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád sedmadvacítky.
Ministr financí Philip Hammond na BBC prohlásil, že varianta tzv. „no dealu," tedy konce jednání bez hmatatelné dohody, by byla velmi špatná. Přitom premiérka Mayová dlouhodobě tvrdí, že z britského pohledu je taková „ne-dohoda" lepší, než špatná dohoda.
Někteří vládní poslanci v Británii tajně jednají s labouristy o měkkém brexitu, tvrdí Telegraph
Číst článek
Na ministerskou předsedkyni se v novém apelu obrátila skupina britských průmyslníků a obchodníků, která žádá měkčí variantu brexitu, ideálně se setrváním země v celní unii. Podle Sunday Times naopak skupina konzervativních poslanců Mayové vzkázala, aby se připravila na boj o setrvání ve funkci, pokud by dovolila „rozmělnění" odchodu Spojeného království z Evropské unie.
Evropská unie je připravena
Evropská sedmadvacítka je podle Barniera na rozhovory připravená už od května. Musela ale čekat na výsledkem britských předčasných voleb a na sestavení nové londýnské vlády. První den jednání se zaměří na domluvení vyjednávacího kalendáře.
Obě strany pak otevřou rozvodovou část rozhovorů, při které chtějí dohodnout práva Evropanů v Británii a Britů v unii, vyrovnání finančních závazků a podobu hranice na irském ostrově.
Evropská unie chce podmínky rozluky dojednat do konce letošního roku. Až po dosažení dostatečného pokroku v této oblasti je připravená zahájit diskuzi o podobě budoucích vztahů zejména v obchodu. Celý vyjednávací maraton by ráda dokončila příští rok. Británie z Evropské unie oficiálně vystoupí na jaře 2019.