V Bonnu začala konference o budoucnosti Afghánistánu

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer zahájil v Bonnu konferenci o budoucnosti Afghánistánu. Rozhovorů se účastní zástupci hlavních politických a etnických proudů v Afghánistánu, včetně představitelů emigrace. Joschka Fischer zdůraznil, že odpovědnost za budoucnost jejich země je plně na nich. Z jednání by měla vzejít zhruba patnáctičlenná výkonná rada, která bude působit jako dočasná vláda. Zároveň bude jmenováno zhruba 100 lidí, kteří až do voleb nahradí afghánský parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Fauzí

Ahmad Fauzí | Zdroj: ČTK

Západ doufá, že konference pomůže stabilizovat situaci v Afghánistánu a umožní rychlé rozmístění mírových sil. Problémem však je, že v Německu nebude jednat žádný z vůdců hlavních politických skupin. Proto šéf nyní mocné Severní aliance, prezident Rabbání tvrdí, že v Bonnu se nekoná vrcholná schůzka. "Zásadní jednání o nové vládě a uspořádání země se povede až na afghánské půdě, za účasti vůdců hlavních proudů", řekl prezident. Většina afghánských představitelů, kteří jednají v luxusním hotelu ve čtvrti Petersberg, se shoduje v tom, že prozatímní vládu je třeba vytvořit rychle a že symbolickým jednotícím prvkem v zemi by mohl být bývalý král Zahír Šáh.

Někteří z účastníků konferenci dorazili do Bonnu s předstihem a využili toho k neformálním schůzkám. Oznámil to Ahmad Fauzí, mluvčí zvláštního zmocněnce OSN pro Afghánistán Lachdara Brahímího. Jak dále řekl, všechny strany se shodují v tom, že rychlost jednání bude mít pro jejich úspěch mimořádný význam. Podle pozorovatelů by konference měla trvat až dva týdny.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme