V Berlíně rekonstruovali českou vesnici, před 278 lety ji založili čeští emigranti
V berlínské čtvrti Neukölln žije 160 národností. Kromě němčiny je tam slyšet hodně turečtina, arabština a další jazyky. Do Neuköllnu stále přicházejí uprchlíci a emigranti. Zřejmě první byli ale skoro před třemi sty lety Češi. Po bitvě na Bílé hoře odešli čeští evangelíci do exilu a v místě, kde se dnes rozkládá Neukölln, založili českou vesnici Rixdorf. Ta se po rozsáhlé rekonstrukci dočkala nově vydlážděných chodníků a silnic.
Starostka městské části Neukölln v Berlíně Franziska Giffeyová říká, že českou vesnici otevírají po dvouleté rekonstrukci. Prý tady stále žijí potomci českých emigrantů, teď už v 11. generaci.
„Až do roku 1914 se tady mluvilo česky,“ potvrzuje Jörg Weprajetzky, potomek českých emigrantů z osmé generace.
On sám česky neumí ani slovo. Své kořeny objevil před dvaceti lety v Rixdorfu, když začal pátrat po původu svého, v Německu neobvyklého jména Weprajetzky.
"Pátral jsem po původu svého jména a to mě přivedlo sem, do české vesnice v Berlíně. A tady jsem zjistil, že moji předci sem přišli z Čermné, kde dělali sto let rychtáře."
Když k Berlínu přišli čeští bratři a usadili se v Rixdorfu, své příběhy sepsali, stejně jako to, co dělali v Čechách, jak se tam žilo a proč odešli. Dnes je připomíná několik českých jmen na zvoncích nebo třeba zahrada Jana Amose Komenského.
„Zahrada patří dětem, a dokud do ní budou chodit, bude tady i tato zahrada,“ říká její správce Henning Vierck. Děti si tu mohou hrát a tím se učit. To je něco, co by se Komenskému určitě líbilo.