V Bangkoku panuje chaos a přibývají mrtví
Thajští vojáci dál střílejí do demonstrantů a v ulicích Bangkoku panuje chaos. Počet obětí střetů mezi armádou a stoupenci expremiéra Tchaksina Šinawatry si za poslední dva dny vyžádaly už 22 mrtvých a více než 140 zraněných. Představitelé opozice mluví o vyhlášení občanské války, vláda ale zatím odmítá ustoupit. Vojáci vyhlásili v centru thajské metropole zónu ostré střelby, boje se přenesly i do blízkosti zahraničních zastupitelských úřadů.
V Bangkoku se bojuje už třetí den, armáda se příznivce opozice snaží rozehnat střelbou do vzduchu i samotných demonstrantů, stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinawatry, mnozí v neprůstřelných vestách se brání za pomoci granátů, kamenů i zápalných lahví. Armádní velitelé navíc oznámili, že jednotky zasáhnou i proti hlavnímu táboru červených, pokud se sami nerozejdou.
O situaci v thajském Bangkoku mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.
Jak uvedli zástupci záchranné služby hlavního města, všichni lidé, kteří byli zabiti, jsou thajští civilisté, mezi raněnými jsou pak tři cizinci, z Barmy, Kanady a Polska. V Bangkoku panuje naprostý chaos a vládě se situace vymyká z rukou.
Znepokojení nad dosavadním vývojem vyjádřilo i velvyslanectví Spojených států v Bangkoku a dalších zemí, které zároveň důrazně varují své občany před pohybem po thajské metropoli.
I česká ambasáda varuje české turisty před pohybem v Bangkoku. K demonstrantům může dojít kdekoliv. Střety mezi demonstranty a armádou už několikrát proběhly i v blízkosti rezidentće českého velvyslance. Česká ambasáda musela být včera dopoledne uzavřena. Přímořská letoviska ale pro návštěvníky nepředstavují žádné riziko.
Své zastupitelské úřady v Bangkoku během posledních dnů uzavřely například Spojené státy, Británie, Japonsko, Nový Zéland, Nizozemsko, také Kanada a Slovensko.
Nepokoje trvají už dva měsíce, a zatím si vyžádaly přes třicet mrtvých a více než tisíc zraněných. Do násilných střetů vygradovaly poté, co premiér Apchisit Vedžadžíva odmítl původní dohody na vypsání předčasných voleb v polovině listopadu, a navíc byl vážně zraněn vojenský vůdce opozice, generál Kchattij Savasdipola.
Ten byl ve čtvrtek zasažen do hlavy v okamžiku, kdy hovořil s novináři a podle opozice byl zraněn vládním odstřelovačem. To armáda ale popírá.
K zastavení násilností a obnovení rozhovorů přitom stále hlasitěji volá mezinárodní společenství. K návratu za jednací stůl vyzývá obě znesvářené strany i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Podle thajského premiéra Apchisita Vedžadžívy byl vojenský zásah jediná možnost, jak ukončit protesty. Červení prý svou neochoto k dialogu dali v šanc stabilitu země.
Armádním zásahem chtěl premiér údajně co nejrychleji a s minimálními ztrátami vrátit město k normálnímu životu. Vyhlásit nové volby a ustoupit tak rebelům se Vedžažíva nechystá.