V Bangkoku panuje chaos a přibývají mrtví

Thajští vojáci dál střílejí do demonstrantů a v ulicích Bangkoku panuje chaos. Počet obětí střetů mezi armádou a stoupenci expremiéra Tchaksina Šinawatry si za poslední dva dny vyžádaly už 22 mrtvých a více než 140 zraněných. Představitelé opozice mluví o vyhlášení občanské války, vláda ale zatím odmítá ustoupit. Vojáci vyhlásili v centru thajské metropole zónu ostré střelby, boje se přenesly i do blízkosti zahraničních zastupitelských úřadů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvých na ulicích thajského Bangkoku přibývá

Mrtvých na ulicích thajského Bangkoku přibývá | Foto: AFP

V Bangkoku se bojuje už třetí den, armáda se příznivce opozice snaží rozehnat střelbou do vzduchu i samotných demonstrantů, stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinawatry, mnozí v neprůstřelných vestách se brání za pomoci granátů, kamenů i zápalných lahví. Armádní velitelé navíc oznámili, že jednotky zasáhnou i proti hlavnímu táboru červených, pokud se sami nerozejdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v thajském Bangkoku mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Jak uvedli zástupci záchranné služby hlavního města, všichni lidé, kteří byli zabiti, jsou thajští civilisté, mezi raněnými jsou pak tři cizinci, z Barmy, Kanady a Polska. V Bangkoku panuje naprostý chaos a vládě se situace vymyká z rukou.

Znepokojení nad dosavadním vývojem vyjádřilo i velvyslanectví Spojených států v Bangkoku a dalších zemí, které zároveň důrazně varují své občany před pohybem po thajské metropoli.

I česká ambasáda varuje české turisty před pohybem v Bangkoku. K demonstrantům může dojít kdekoliv. Střety mezi demonstranty a armádou už několikrát proběhly i v blízkosti rezidentće českého velvyslance. Česká ambasáda musela být včera dopoledne uzavřena. Přímořská letoviska ale pro návštěvníky nepředstavují žádné riziko.

Své zastupitelské úřady v Bangkoku během posledních dnů uzavřely například Spojené státy, Británie, Japonsko, Nový Zéland, Nizozemsko, také Kanada a Slovensko.

Nepokoje trvají už dva měsíce, a zatím si vyžádaly přes třicet mrtvých a více než tisíc zraněných. Do násilných střetů vygradovaly poté, co premiér Apchisit Vedžadžíva odmítl původní dohody na vypsání předčasných voleb v polovině listopadu, a navíc byl vážně zraněn vojenský vůdce opozice, generál Kchattij Savasdipola.

Ten byl ve čtvrtek zasažen do hlavy v okamžiku, kdy hovořil s novináři a podle opozice byl zraněn vládním odstřelovačem. To armáda ale popírá.

K zastavení násilností a obnovení rozhovorů přitom stále hlasitěji volá mezinárodní společenství. K návratu za jednací stůl vyzývá obě znesvářené strany i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle thajského premiéra Apchisita Vedžadžívy byl vojenský zásah jediná možnost, jak ukončit protesty. Červení prý svou neochoto k dialogu dali v šanc stabilitu země.

Armádním zásahem chtěl premiér údajně co nejrychleji a s minimálními ztrátami vrátit město k normálnímu životu. Vyhlásit nové volby a ustoupit tak rebelům se Vedžažíva nechystá.

Robert Mikoláš, Patricie Polanská, Lukáš Vincourek, Jan Piroch, Jan Cigánik, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme