Humanitární i vojenský materiál. Americký Senát schválil největší balík zahraniční pomoci za 20 let
Spojené státy poskytnou Ukrajině další pomoc, tentokrát v rekordní hodnotě 900 miliard v přepočtu na koruny. Balík dlouhodobější podpory v oblasti dodávek zbraní, humanitární pomoci či finanční podpory ukrajinské vlády schválil po Sněmovně i americký Senát. Jde o vyšší částku, než původně žádal prezident Joe Biden. Právě jeho podpis ještě zbývá.
Poté, co republikán Rand Paul zdržel zrychlené přijetí tohoto zákona, nakonec i Senát návrh schválil s velkou převahou. Celkově bylo v Kongresu proti němu 68 republikánů, to je asi 12 procent členů obou komor, tedy zatím největší odpor ve srovnání s podobnými hlasováními od začátku letošní ruské invaze na Ukrajinu.
Kromě obranné pomoci Ukrajině a východnímu křídlu NATO zákon zajistí například pomoc rozvojovým zemím, kde hrozí hladomor kvůli výpadku dodávek obilí z Ruska a Ukrajiny.
USA budou moct dodávat rychleji zbraně na Ukrajinu. Biden obnovil program z druhé světové války
Číst článek
Obsahuje také peníze pro ukrajinské zdravotnictví, na boj s dezinformacemi nebo na účinnější vymáhání protiruských sankcí
Bidenova administrativa původně apelovala na schválení mnohamiliardového balíku do konce minulého týdne a varovala, že bez nového rozhodnutí Kongresu ve čtvrtek vyprší dříve vyčleněné prostředky, uvedla ČTK
Biden přitom původně žádal o 33 miliard dolarů s tím, že 20 miliard by šlo na vojenskou pomoc.
Demokraté ve Sněmovně reprezentantů pak prosadili ještě štědřejší podporu, přičemž dodatečných sedm miliard dolarů má být rovnoměrně rozděleno na vojenské vybavení a humanitární pomoc.
Podle listu The New York Times opatření přijaté Kongresem představuje největší balík americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let.