Federální vláda USA po 16 letech obnoví trest smrti. Ministr spravedlnosti nařídil pět poprav
Ministerstvo spravedlnosti USA rozhodlo o obnovení poprav vězňů odsouzených federálními soudy. Ministr spravedlnosti William Barr oznámil, že nařídil popravu pěti odsouzených, uvedl server The Independent. Poslední federální vězeň byl popraven v roce 2003, některé státy americké unie ale výkon trestu smrti nezastavily.
V roce 2014 tehdejší prezident Barack Obama rozhodl o přezkoumání popravčích procedur kvůli sporům o složení chemikálií ve smrtících injekcích. Podle sdělení ministerstva spravedlnosti americký Vězeňský úřad už přezkoumávání ukončil a dospěl k názoru, že v popravách na federální úrovni lze pokračovat.
První poprava na Srí Lance po čtyřiceti třech letech. K trestu smrti byli odsouzeni čtyři pašeráci drog
Číst článek
Prvních pět odsouzených bude popraveno na začátku prosince ve federálním vězení Terre Haute ve státě Indiana. Podle ministerstva byli odsouzeni za vraždu, v některých případech pak i za mučení a znásilnění. Všichni vyčerpali možná odvolání, napsal The Independent.
„Kongres výslovně povolil trest smrti v zákoně, který přijali zástupci lidu v obou kongresových komorách a který podepsal prezident,“ uvedl v prohlášení ministr spravedlnosti William Barr. „Ministerstvo spravedlnosti vládu práva respektuje. Tresty uložené v našem soudním systému dlužíme obětem a pozůstalým,“ konstatoval.
Jedním z federálních trestanců, které trest smrti čeká, je Daniel Lewis Lee, hlasatel výlučnosti bílé rasy, který v Arkansasu zavraždil tříčlennou rodinu včetně osmileté dívky. Dalším je Lezmond Mitchell, vrah starší ženy a její vnučky.
29 států
Tresty smrti ukládají americké federální soudy zřídka. Popravy vězňů byly v USA celostátně zastaveny v roce 1972, ale v roce 1976 byly znovu povoleny. Od roku 1988 směly hrdelní trest vykonávat i federální věznice, do roku 2003 poslaly ale na smrt jen tři odsouzené.
Soudy jednotlivých amerických států tresty smrti navzdory federálnímu moratoriu ukládají a popravy v některých z nich pokračují, například v Texasu, Georgii, Kalifornii nebo Jižní Karolíně. Celkem je trest smrti povolený ve 29 státech.
Od roku 1976, kdy se v amerických státech znovu začalo popravovat, přišlo rukou kata o život přes 1500 lidí.