Soudce vydal rozhodnutí o odkladu kvůli žalobě, která tvrdí, že by bylo krutým a neobvyklým trestem pokusit se odsouzeného znovu popravit poté, co první pokus o podání smrtící injekce v únoru selhal.
„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Americký ministr obrany Lloyd Austin zrušil dohodu o přiznání viny pro tři muže obviněné ze zosnování teroristických útoků na Spojené státy 11. září 2001. Zůstávají ve věznici Guantanámo.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti.
Zatímco případy dvou amerických novinářů, Evana Gerškoviče a Alsu Kurbanovové, proběhly celým světem, Rico Krieger je v této podivné hře jméno zcela nové. Jeho osud je ovšem ještě dramatičtější.
Třiatřicetiletý Sálihí byl zatčen v říjnu 2022 poté, co veřejně vystoupil na podporu protestů, které zažehla smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií.
Původní návrh počítal dokonce s trestem smrti. Podle parlamentu je cílem zákona ochrana náboženských hodnot. Zákon kritizují obhájci lidských práv i americké ministerstvo zahraničí.
Dearman se 20. srpna 2016 pod vlivem drog vloupal do rodinného domu v malém městě Citronelle. Pět obyvatel domu postupně zabil sekerou, brokovnicí a pistolí.
Vykreslit Závodského jako pozdější „oběť“ politických procesů by bylo nesprávné: většina akcí Státní bezpečnosti v letech 1948 až 1951 včetně mnoha provokací se děla za jeho aktivního přispění.
Kenneth Smith v roce 2022 přežil smrtící injekci. Smith byl jedním ze dvou mužů, kteří byli v roce 1989 odsouzeni za vraždu manželky kazatele Elizabeth Sennettové, která byla ubodána a ubita k smrti.
CITIC Bank je součástí čínské státní společnosti CITIC Group, která už dříve převzala kontrolu nad firmou CEFC Europe. Ta v České republice zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit.
Popravy se teď odehrávají po celém Íránu. Podle norské lidskoprávní organizace Hengaw bylo za prvních devět listopadových dnů popraveno nejméně 45 lidí.
Ke konci války bylo v koncentračních táborech kolem 750 tisíc vězňů. Tábory byly zařízení, do kterých byli zavíráni a v nich pak týráni ti, které nacisté považovali za své nepřátele.
Mnoho odsouzenců, byť řádově nižší počty, posílají na smrt také Írán, Saúdská Arábie, Egypt a USA. Tresty smrti uplatňovalo na 20 zemí, šest států loni absolutní trest zcela nebo částečně zrušilo.
Za pašování jednoho kilogramu marihuany dostal muž v Singapuru trest smrti. Byl vykonán i po apelech mezinárodních organizací pro ochranu lidských práv.
V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže. Při jedné z poprav byl muž veřejně oběšen ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
V době, kdy Polsko řeší novelu trestního zákonu, takový výrok vzbudil ve společnosti nevoli. Mluvčí vlády následně uvedl, že jde pouze o premiérův soukromý názor.
Tento měsíc v Íránu popravili dva muže, kteří byli zadrženi během demonstrací. Jeden z mužů byl veřejně oběšen na stavebním jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
Mahmood Mattan byl v září 1952 ve věku 28 let nepráven oběšen za vraždu Lily Volpertové. „Případ je velmi dobový - rasismus, předsudky a zaujatost“ uvedl policista z Jižního Walesu Jeremy Vaughan.
„Pokud nebude tamní armáda hnána k odpovědnosti, bude i nadále brutálním způsobem pošlapávat životy lidí,“ upozorňuje organizace Amnesty International.
„Jsme nesmírně zarmouceni... co nejdůrazněji odsuzujeme krutost junty, pokud je to pravda. Světové společenství musí jejich krutost potrestat,“ sdělil mluvčí barmské exilové vlády.