V Rusku se mluví o zavedení trestu smrti. Je to reakce na atentát na blogera i na politický konflikt v zemi

Od popravy sériového vraha Sergeje Golovkina v roce 1996 se v Rusku nevykonává trest smrti. Volání po jeho znovuzavedení ale zesílilo zejména po atentátu na válečného blogera Vladlena Tatarského začátkem dubna v Petrohradu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Od popravy sériového vraha Sergeje Golovkina v roce 1996 se v Rusku nevykonává trest smrti (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Hlasy pro znovuzavedení trestu smrti v Rusku zesílily po smrti Tatarského – možná by se to dalo nazvat i jako kampaň. O nejvyšším trestu se ale mluvilo už dřív.

Moskva odmítla pustit americké diplomaty ke Gershkovichovi. Jde o odvetu za nevydaná víza

Číst článek

Jedinou evropskou zemí, která od poprav neupustila, je Bělorusko. Když tamní diktátor Alexandr Lukašenko podepsal v březnu zákon o jeho rozšíření na přečin vlastizrady, ruský poslanec Jevgenij Fjorodv prohlásil, že Moskva by se měla u Minsku inspirovat.

Trest smrti je podle Fjodorova zákonitou reakcí na stupeň politického konfliktu v zemi. A jeho chvíle podle ruského poslance nastala.

Státní duma podnikla i konkrétní kroky. Například už stáhla z jednání dvacet let starý návrh zákona, který by trest smrti definitivně vymazal z trestního zákoníku.

Předseda frakce vládní strany Jednotné Rusko Sergej Mironov se taky obrátil na ústavní soud. A to s dotazem, jestli by moratorium uvalené na tresty smrti soud nechtěl zrušit.

Rusko pozastavilo tresty smrti v roce 1996, kdy vstupovalo do Rady Evropy. Z ní bylo ale loni v březnu vyloučeno kvůli útoku na Ukrajinu.

Momentálně se vede právní debata, jestli by pro znovuzavedení trestu smrti stačilo zrušit rozhodnutí ústavního soudu, anebo by bylo nutné přijmout novou ústavu, což je složitější.

Vyjádření Kremlu

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov jenom prohlásil, že Kreml návrat k trestu smrti nezvažuje. Ale třeba podle serveru Vërstka, který mluvil s vládními činiteli i nevládními organizacemi, je to pořád živé téma.

8:49

Škrtidla, obvazy, ale také Land Rover. Dobrovolníci z Česka dovezli na Ukrajinu pomoc za devět milionů

Číst článek

Taky advokát Ivan Pavlov řekl při nedávném odsouzení opozičního politika Vladimira Kara-Murzy k 25 letům vězení, že Kara-Murza by zřejmě dostal trest smrti, pokud by byl k dispozici, protože stát začíná zacházet se svými oponenty jako s vrahy.

K návratu trestu smrti vše směřuje také podle Olgy Podoplelové z organizace Rusko za mřížemi. Zejména pokud by Rusko ztrácelo na frontě a potřebovalo utužit represe a najít vnitřního nepřítele, můžou jít podle ní všechny právní debaty stranou.

Trest smrti by se pak vrátil, ale nejen na území Ruska, ale třeba i v anektovaných částech Ukrajiny.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme