USA chystají kvůli Navalnému sankce proti Rusku. Velvyslanec Antonov se to měl dozvědět v letadle
Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov se v neděli vrátil do Washingtonu. A uvedl, že během letu se dozvěděl o nově chystaných sankcích ze strany Spojených států proti Rusku. Důvodem má být uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Tento krok podle velvyslancova názoru nepomůže stabilizovat rusko-americké vztahy, uvedl list Kommersant.
„Dozvěděl jsem se o těch sankcích ve vzduchu. Před minutou jsem vystoupil z letadla. Ale mohu říci, že to není signál, který všichni dostali po summitu (prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina). Soudím, že sankcemi nelze stabilizovat a uspořádat vztahy mezi dvěma zeměmi,“ řekl novinářům Antonov.
Americký analytik o summitu Biden-Putin: Je důležité stanovit si meze, platí to ve vztazích mezi lidmi i státy
Číst článek
Velvyslanec současně ujistil, že ruští diplomaté jsou připraveni pracovat na zlepšení vztahů s USA, a dodal, že stojí před nimi úkol „uskutečnit pozitivní slova, vyřčená prezidenty“ Putinem a Bidenem.
List Kommersant připomněl, že Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v neděli televizi CNN řekl, že Bílý dům chystá nové sankce proti Rusku kvůli situaci s Navalným. Předchozí balík sankcí z tohoto důvodu USA přijaly v březnu.
Prezident Biden podle Sullivana také prodlouží sankce proti ruským organizacím podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci varovala, že Rusko vždy odpovídalo na „nezákonné kroky USA“.
Velmi křehké vztahy
Velvyslanec Antonov se v neděli vrátil do USA poté, co jej Moskva v březnu odvolala na konzultace do vlasti v době rostoucího napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem. Američané tehdy reagovali stejným krokem a stáhli svého ambasadora. Na návratu velvyslanců do svých úřadů se minulý týden dohodli prezidenti obou zemí na americko-ruském summitu v Ženevě.
Ředitel Navalného fondu je na seznamu hledaných osob. Organizaci Rusko označilo za extremistickou
Číst článek
Vztahy mezi oběma velmocemi v poslední době výrazně ochladly, zhoršily se mimo jiné poté, co americký prezident Joe Biden v březnu v jednom z interview přitakal na otázku, zda Vladimira Putina považuje za „zabijáka“.
Ruský prezident tehdy reagoval slovy, že k rozpoznání zabijáka je zapotřebí, aby jím člověk sám byl. Následovalo stažení velvyslanců.
Putin dal na středeční tiskové konferenci v Ženevě najevo, že tento incident považuje za urovnaný a že se s Bidenem dohodli na brzkém návratu ambasadorů do úřadů, což je považováno za jeden z hmatatelných výsledků vrcholné schůzky. Prezidenti Ruska a Spojených států se ve středu setkali poprvé osobně od chvíle, co Biden nastoupil do prezidentského úřadu.