Trump podmínil vojenskou pomoc Ukrajině vyšetřováním Bidena, vypověděl americký diplomat

Vysoce postavený americký diplomat působící na Ukrajině při úterním slyšení před výbory americké Sněmovny reprezentantů uvedl, že vojenská pomoc této východoevropské zemi ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa závisela na tom, zda Kyjev veřejně prohlásí, že zahájí vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Joe Biden je Trumpovým demokratickým rivalem.

Washington (Aktualizováno: 10:28 23. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA

Amerického diplomata vyslýchali členové sněmovního výboru amerického Kongresu | Foto: Vít Pohanka

List The New York Times napsal, že americký chargé d’affaires na Ukrajině William Taylor při neveřejném slyšení uvedl, že Trump nařídil, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně oznámil, že nařizuje vyšetřování namířené proti Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Biden mladší byl do letošního jara členem správní rady ukrajinského plynárenského koncernu Burisma.

Americký viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty k vyšetřování Trumpa

Číst článek

Americký velvyslanec při EU Gordon Sondland prý Taylorovi v jednom telefonátu řekl, že na tom, že Zelenskyj začátek vyšetřování ohlásí veřejně, závisí „vše“ – vojenská pomoc ze strany USA pro Ukrajinu i plánovaná návštěva Zelenského v Bílém domě. Zelenskyj s americkou žádostí souhlasil a USA vojenskou pomoc ve výši 391 milionů dolarů uvolnily, připomíná agentura Reuters.

Detailní výpověď

Taylor, diplomat s téměř 50letou praxí, před zákonodárci také řekl, že nápad zadržovat vojenskou pomoc kvůli domácí politické kampani je „šílený“.

Podle deníku New York Times byla Taylorova téměř desetihodinová výpověď velmi detailní a ze svých poznámek citoval celou řadu zdrojů. Jedním z nich byla např. zaměstnankyně pracující na americkém rozpočtu, která měla v červnu v chráněném hovoru uvést, že byla přímo Trumpem instruovaná, aby vojenskou pomoc Ukrajině neschválila.

Taylor uvedl, že své poznámky poskytl ministerstvu zahraničí. To však se sněmovními výbory odmítlo spolupracovat. Demokraté tak nyní podle amerického deníku vyvinou ještě větší tlak, aby materiál získali.

Paralelní kanály

Taylor se přesvědčil, že Trumpova vláda vytvořila na Ukrajině paralelní diplomatické kanály, které spravoval prezidentův osobní právník Rudy Giuliani. Okolnosti takových kontaktů označil Taylor za „nanejvýš alarmující“ a ohrožující vztahy Washingtonu s Kyjevem. „Cítil jsem cosi podivného,“ napsal americký diplomat v otevřené písemné výpovědi, kterou předal novinářům.

Útoky na Warrenovou, shoda na impeachmentu. Demokraté se počtvrté utkali v nominační debatě

Číst článek

Slyšení Taylora, který nastoupil do vedení kyjevské ambasády měsíc po spěšném odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, trvalo deset hodin a poslanci jím byli podle agentury AP ohromeni. „Je nad slunce jasné, co se stalo. Bylo to něco za něco,“ komentovala slyšení kongresmanka Dina Titusová.

Bílý dům s takovým hodnocením zásadně nesouhlasí, řekla novinářům mluvčí prezidenta Stephanie Grishamová. „Prezident Trump se ničím neprovinil. Je to koordinovaná pomlouvačná kampaň krajně levicových poslanců a radikálních, nikým nevolených úředníků, kteří vyhlásili válku ústavě. Žádné ‚něco za něco‘ nebylo,“ prohlásila mluvčí.

‚Lynčování‘

Americký prezident vyšetřování demokratů označil za „lynčování“. „Žádný republikán nesmí zapomenout, čeho jsme svědkem – lynčování. Ale my VYHRAJEME!“ napsal Trump v pondělí na twitter.

Použití termínu lynčování kritizovali demokraté i někteří republikáni. Trump podle nich nevhodně zachází s termínem, který se v americkém kontextu vztahuje k zabíjení (nejčastěji oběšením) především Afroameričanů bez řádného soudu. Jak připomíná deník Washington Post, mezi lety 1882 až 1968 bylo zaznamenáno celkem 4700 tzv. lynčů, dvě třetiny případů se týkaly Afroameričanů.

Trumpovo vyjádření tvrdě kritizovali demokraté. „Prezident by neměl přirovnávat ústavou umožněné vyšetřování k temné a nebezpečné kapitole americké historie,“ odsoudil výrok šéf demokratických poslanců ve Sněmovně Hakeem Jeffries, sám Afroameričan.

Od Trumpových slov se ale distancovali i někteří přední republikáni. Předseda Senátu Mitch McConell řekl: „Vzhledem k historii naší země bych použil jiná slova. Je to nešťastný výběr slov,“ dodal. Vůči Trumpovu výroku se vymezil i šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme