Bývalý agent CIA byl odsouzen za špionáž k 19 rokům vězení, podle soudu předával tajné informace Číně

K 19 rokům vězení byl v pátek odsouzen bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Jerry Chun Shing Lee, který se v květnu letošního roku přiznal ke špionáži ve prospěch Číny. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky USA a Číny (ilustrační foto)

Vlajky USA a Číny (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Lee, který se narodil v Hongkongu a americké občanství získal až později, pracoval pro CIA v letech 1994 až 2007, ve spojení s čínskými agenty byl od roku 2010. Podle prokuratury dostal Lee během tří let od Číny více než 840 000 dolarů výměnou za vyzrazení jmen informátorů a špionážních technik CIA.

Dva bývalé zaměstnance Twitteru obvinil soud ze špionáže pro Saúdskou Arábii

Číst článek

Pětapadesátiletý Lee se přiznal ke spiknutí za účelem shromažďovat a předávat tajné informace zástupci cizí vlády. Leeův obhájce ale poukazoval na to, že prokuratura nepředložila žádné důkazy, že Lee skutečně nějaké tajné informace Číňanům předal a že 840 000 dolarů v hotovosti, které si uložil na účet, skutečně pocházelo od čínských úřadů.

Prokuratura naproti tomu zdůraznila, že Lee nebyl schopen přesvědčivě vysvětlit, kde k tak velké hotovosti přišel. V Hongkongu Lee podnikal v tabákovém průmyslu, ale příliš úspěšný nebyl. „Jediným logickým závěrem tak je, že čínská tajná služba od něj dostávala vysoce kvalitní informace,“ prohlásil prokurátor Neil Hammerstrom.

Špionáž v tajných službách

Při pátečním soudním jednání se soudce T.S. Ellis přiklonil do značné míry k názoru prokuratury. Podle agentury Reuters souhlasil s tím, že alespoň část peněz, které si Lee uložil do banky, musí pocházet od Číny a že Lee na oplátku musel vyzradit alespoň nějaké tajné informace.

Čínští hackeři útočí nejenom na vládní objednávku. Dělají to i pro peníze, tvrdí analytici

Číst článek

Lee je jedním ze tří bývalých zaměstnanců amerických tajných služeb, kteří v posledních měsících dostali dlouhé vězeňské tresty za špionáž ve prospěch Číny. V květnu byl k 20 letům odnětí svobody odsouzen další někdejší agent CIA Kevin Mallory, který podle soudu předal čínské straně přísně tajné informace výměnou za 25 000 dolarů.

V září dostal desetiletý trest bývalý agent americké vojenské rozvědky DIA za pokus předat Číně utajované informace týkající se americké národní obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme