USA a Rusko se dohodly na likvidaci syrských chemických zbraní

Ženevské rozhovory šéfů americké a ruské diplomacie vyústily v dohodu o plánu na kontrolu syrských chemických zbraní. John Kerry a Sergej Lavrov se shodli na tom, že Sýrie musí do týdne připravit seznam svého chemického arzenálu a musí pustit zástupce OSN do všech míst, kde zbraně skladuje. Dosažení kompromisu oznámil po dvou a půl denním jednání americký ministr zahraničí Kerry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženevské rozhovory šéfů americké a ruské diplomacie vyústily v dohodu o plánu na kontrolu syrských chemických zbraní

Ženevské rozhovory šéfů americké a ruské diplomacie vyústily v dohodu o plánu na kontrolu syrských chemických zbraní | Zdroj: Reuters

„Spojené státy a Rusko se dnes shodly, že musí dotáhnout jednání do konce a urychlit likvidaci syrských chemických zbraní. Tahle rámcová dohoda umožní zmenšit chemickou hrozbu, které nejsou vystavení jen Syřané, ale i jejich sousedé v regionu. Poskytne větší ochranu a bezpečí celému světu,“ uvedl Kerry.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dodal, že dohoda je založena na konsensu a kompromisu. Podle něj současná rusko-americká dohoda neobsahuje možnost použití síly proti Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženevské rozhovory šéfů americké a ruské diplomacie sleduje Karolína Rezková

„Svět teď bude očekávat, že Asadův režim splní svoje závazky. Není prostor pro manévrování, Asadův režim musí podmínkám zcela vyhovět,“ řekl John Kerry.

Sýrie má týden na to, aby sepsala seznam svého chemického arzenálu a předala ho mezinárodnímu společenství. Veškeré chemické zbraně by pak měly být zlikvidovány do poloviny příštího roku.

Inspektoři OSN by do Sýrie měli znovu přijet v nejpozději listopadu a tentokrát by tam měli zůstat měsíc. Spojené státy odhadují, že v Sýrii je 45 míst spojených s chemickým programem. V polovině z nich jsou podle Washingtonu použitelné chemické zbraně.

Při chemickém útoku z 21. srpna zahynulo v okolí Damašku podle amerických odhadů na 1400 lidí.

Dohodu už přivítal francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Společně se svými britskými a americkými protějšky bude o jejím schválení jednat v pondělí. Francie chce ale se svým konečným stanoviskem počkat na konečnou zprávu inspektorů OSN o srpnovém chemickém útoku v Damašku.

pir, Karolína Rezková, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme