USA a Francie uvítaly vývoj v Libanonu

Libanonská opozice a její stoupenci slaví po včerejší demisi vlády Umara Karámího své první vítězství. V centru metropole stále zůstávají stovky demonstrantů. Jejich dalším cílem je odchod 14.000 syrských vojáků ze země a řádné prošetření nedávné vraždy libanonského expremiéra Harírího. Vývoj v Libanonu jednoznačně uvítaly a podpořily Spojené státy a Francie, které v něm vidí hnutí k obnově demokracie v zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stoupenci libanonské opozice

stoupenci libanonské opozice | Zdroj: ČTK

Libanonský prezident Lahúd má nyní dva dny na politické konzultace. Poté se předpokládá, že pověří někoho z výrazných libanonských politiků sestavením nové vlády. V zákulisí nejčastěji padá jméno bývalého premiéra Sálima Al-Chise, který stál v čele kabinetu do roku 2000, než se po volbách ujal úřadu Rafík Harírí.

Harírí před dvěma týdny zahynul při atentátu. Právě jeho smrt odstartovala současný bouřlivý vývoj v zemi. Euforie z odstoupení vlády přetrvává u většiny Libanonců v Bejrútu, v centrální části země i na severu. Šíitští muslimové, kteří žijí především na jihu, se staví proti odchodu syrských jednotek z Libanonu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme