Ochranné pomůcky nemají opustit evropský trh, říká předsedkyně Evropské komise. Apeluje na solidaritu

Evropská komise omezila vývoz zdravotnických pomůcek, potřebných pro boj s koronavirem, do zemí mimo Evropskou unii. Oznámila to v nedělním prohlášení šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Dále apelovala na členské státy, aby nechali otevřené hranice pro udržení správného chodu vnitrounijního obchodu. V pondělí Komise vydá doporučení, podle které by státy měly upravit své opatření, týkající se přechodu hranic.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Šíření koronaviru je velkou výzvou pro zdravotnické systémy států Evropské unie. Musíme chránit naše zdravotníky, kteří jsou v první linii boje s koronavirem,“ říká von der Leyenová v úvodu videa, které adresuje hlavně členským státům. Podle ní není vhodné uzavírat hranice, cestu vidí ve spolupráci.

Proč teď projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů? ‚Nenahráváme premiérovi,‘ říká Benešová

Číst článek

Předsedkyně Evropské komise v prohlášení říká, že koronavirus představuje výzvu na třech frontách. První zmiňuje nutnou pomoc firmám, které se zabývají výrobou ochranných pomůcek pro zdravotníky. 

Následnou produkci je podle ní nutné udržet uvnitř evropského trhu. Tedy nevyvážet mimo Evropskou unii. „Proto jsme dnes přijali schéma úpravy exportu ochranných pomůcek. To znamená, že takové zdravotnické pomůcky mohou být exportované pouze uvnitř Evropské unie,“ říká. „Je to správný krok, protože potřebujeme tyto pomůcky pro naše zdravotnické systémy.“

Podle opatření na úpravu exportu budou firmy moci vyvážet ochranné zdravotnické pomůcky pouze na základě povolení příslušného národního úřadu.

‚Musíme si pomáhat‘

Třetím klíčovým bodem je podle von der Leyenové sdílení zdravotnických potřeb a dalšího nezbytného zboží mezi členskými státy. „Národní omezení vývozu ochranných pomůcek nejsou správné. Musíme si pomáhat, žádná země nedokáže sama produkovat vše, co potřebuje,“ vysvětluje předsedkyně komise. „Dnes je to Itálie, která potřebuje velké množství zdravotnických pomůcek. Za pár týdnů ale budou pomoc potřebovat další státy.“

Zákaz exportu zdravotnických potřeb zavedlo více členských států Evropské unie. Německo a Francie po tlaku Evropské komise o víkendu opatření zmírnily. Německý exportní úřad například povolí vývoz, pokud půjde o nouzovou pomoc některému z členských států. "Vývoz bude možný, pokud půjde o odpověď na ohrožení životních potřeb občanů v některém z členských států Evropské unie," řekl německý ministr hospodářství. Česko, které zákaz vývozu pomůcek zavedlo také, zatím od opatření neustoupilo.

Evropská komise zakázala vývoz respirátorů do zemí mimo EU. Současně se dohodla s Německem a Francií, že ustoupí ze svých zákazů. "Musíme si pomáhat, žádná země si nevystačí sama," uvedla von der Leyenová.

Český zákaz exportu stále platí.

audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-186…

19:59 – 15. 03. 2020

16 38

Nutnost společného řešení

V pondělí Evropská komise vydá doporučení pro vlády národních států, podle kterých by měly upravit svá opatření na státních hranicích. „Je nyní velice důležité udržet vnitřní obchod Evropské unie v běhu. Opatření zavedená na národní úrovni mohou fungovat pouze pokud jsou koordinovaná mezi sousedícími státy,“ říká Ursula von der Leyenová.

Česko dostalo zápis ze schůzky v Bruselu kvůli střetu zájmů. Potvrdil odblokování dotací pro Agrofert

Číst článek

„Tisíce řidičů autobusů a nákladních vozidel uvízlo na hranicích, což způsobuje další zdravotní rizika a narušuje logistiku. Pokud nic nyní neuděláme, obchody začnou pociťovat problémy s docházením zásob,“ pokračuje. Ochrana zdraví občanů by podle ní neměla stát v cestě pohybu zboží, které mohou potřebovat pacienti, systémy zdravotnictví nebo firmy a obchody. „Budeme úspěšní, pokud budeme pracovat společně a rychle na koordinované odpovědi,“ uzavřela projev šéfka Evropské komise.

Státy Evropské unie v posledních dnech postupně zavádějí čím dál přísnější opatření pro omezení pohybu osob jak uvnitř státu, tak přes hranice. Taková opatření již zavedly kromě Itálie i například Francie, Rakousko a Španělsko. Podle německého listu Bild by Německo mělo od pondělí zavést kontroly na hranicích s Rakouskem, Švýcarskem a Francií. Hranice s Německem naopak o víkendu uzavřelo Česko, Polsko a Dánsko. 

onz, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme