Únik radioaktivní vody z Fukušimy je vážnější, než si úřady myslely
Havárie v jaderné elektrárně Fukušima, o které včera informovaly japonské úřady, je horší, než se předpokládalo. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost dnes zhoršil hodnocení události. Únik 300 tun kontaminované vody ze skladovacích nádrží ohodnotili odborníci jako velmi vážný.
Na žebříčku Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který hodnotí závažnost události, poskočila nehoda o dvě příčky z prvního na třetí stupeň. Každý z celkem sedmi stupňů představuje desetinásobné zvýšení závažnosti havárie.
Je to vůbec poprvé od havárie v březnu 2011, kdy elektrárnu po těžkém zemětřesení zasáhla přílivová vlna tsunami, co Japonsko vydává varování podle mezinárodní stupnice. Samotná havárie dostala nejvyšší známku sedm.
Podrobnosti k úniku radioaktivní vody z elektrárny Fukušima přinesla asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Proč k dnešnímu přehodnocení došlo, zatím není přesně známo. Odborníci pravděpodobně získali nové informace.
Vlastník jaderné elektrárny, společnost TEPCO, informoval o úniku včera. Zatím se neví, jak a kudy voda ze skladovacích nádrží vytéká.
Panuje podezření, že se tak děje přes ventil vedoucí do odtokového koryta kolem nádrže. Uniklá voda se vsákla do půdy.
Podle expertů jde o zatím největší únik. Voda, která z nádrže stále vytéká, je údajně natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál deset hodin v její blízkosti, by z ozáření onemocněl. Výrazně by se v jeho těle snížila hladina bílých krvinek.
K úniku radioaktivní vody z jaderné elektrárny došlo už několikrát, naposledy před několika týdny. TEPCO se obvykle snaží takové události bagatelizovat. K zařízení v podstatě nikoho nepouští, takže je těžké odhadnout jaký je jeho stav.
Do blízkosti elektrárny ve Fukušimě má veřejnost zakázaný přístup, je kolem ní dvacetikilometrové ochranné pásmo.
Společnost TEPCO sice provádí měření radioaktivity, podle kterých není už situace v některých vzdálenějších místech až tak vážná, na druhou stranu soukromé firmy, které měření také provádějí, zdůrazňují, že v okolí rozhodně bezpečno není.
Před několika dny zkoumala jedna z nezávislých firem ryby, které v okolním moři žijí a měření potvrdila, že v nich je velké množství nebezpečné radiace.
Kuriózní je, že pobřeží za zakázanou oblastí vláda poprvé letos v létě otevřela k rekreaci. Do pondělního úniku radioaktivní vody se tam lidé mohli koupat.
Zvětšit mapu