Ukrajina si předvolá maďarského velvyslance kvůli výrokům Orbána o ‚zemi nikoho‘
Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k „otevřenému rozhovoru“ kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl v pátek server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za „zemi nikoho“.
„Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak,“ uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za "kategoricky nepřijatelné".
„Budapešť pokračuje v politice směřující k úmyslnému zničení maďarsko-ukrajinských vztahů a zásadně omezuje možnost dalšího dialogu mezi oběma sousedními zeměmi,“ dodal ukrajinský diplomat.
‚Vymýtit nepotismus a korupci není v Orbánově zájmu.‘ Maďarský premiér je v nejhorší situaci za 13 let vlády
Číst článek
Orbán se během setkání s novináři vyjádřil k válce Ruska proti Ukrajině. Podle ukrajinského portálu dal najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva, ale domnívá se, že se Ukrajina postupně přemění v „neřiditelnou trosku“, což je podle něj cíl Ruska, aby Západ nemohl hovořit o Ukrajině jako o „cenné odměně“. A Rusům se podle Orbána už podařilo přeměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“, čili je na tom stejně jako Afghánistán.
Orbán obviňuje Západ z rozpoutání nové studené války, zatímco Maďarsko si přeje zůstat mimo jakoukoliv válku a udržovat dobré vztahy i se soupeři Západu.
Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic.
Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, resp. Maďarska.