Armáda v Ugandě bojuje proti šíření viru HIV. Pro vojáky začala vyrábět vlastní značku kondomů

Ugandská armáda začala vyrábět pro své vojáky vlastní značku prezervativů. Cílem je snížit riziko nákazy virem HIV a jeho přenosu na manželky vojáků, které zůstaly doma, informoval zpravodajský server BBC. „Voják nemůže chránit svou vlast, pokud nezajistí svou bezpečnost,“ citoval server šéfa generálního štábu ugandské armády Leopolda Kyandu.

Kampala Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené kondomy v zimbabwském hlavním městě Harare, květen 2014. Podle UNAIDS (2017) je 13,5 % ze zhruba 14milionové populace Zimbabwe HIV pozitivních, čili virus koluje v krvi zhruba každého sedmého člověka.

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kondomy armáda pojmenovala „Ulinzi“, což ve svahilštině znamená ochrana. Distribuují se, jak by se od armády dalo očekávat, v tmavě zelených obalech.

8:22

Diagnóza HIV není rozsudek smrti, říká aktivista za práva LGBT komunity a aktivní křesťan

Číst článek

S virem HIV v Ugandě žije téměř šest procent dospělých. V uplynulých letech se ale šíření nákazy podařilo zpomalit.

Kondom Ulinzi má zabránit tomu, aby vojáci z mise přinesli domů vir HIV, uvedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotnictví. „Vojáci někdy jdou do válečných zón, kde se pro potěšení setkávají se ženami... Musí chránit své životy a zabránit tomu, aby doma nakazili své manželky,“ řekla Kibirigeová v reportáži ugandské televizi NTW.

Uganďané při pohlavním styku používají kondomy jen o něco málo více než v polovině případů, což zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, uvádí agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS). Nemoc AIDS si v Ugandě nejvíce obětí vyžádala v roce 1999, kdy s touto diagnózou zemřelo 74 000 lidí. Loni v zemi podle odhadů OSN takto zemřelo 26 000 lidí.

Nižší počet úmrtí je přičítán projektům zaměřeným na prevenci a zároveň lepší dostupnosti antiretrovirální léčby, která pomáhá snížit riziko progrese nemoci a přispívá k prevenci dalšího přenosu HIV.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme