Tvrdá vyjádření po atentátu na Fica byla v afektu. Počkejme, až vychladnou hlavy, říká vládní poslanec
Poslanec Slovenské národní strany (SNS) Roman Michelko připustil, že až se situace po atentátu na premiéra Roberta Fica (Směr) uklidní a jeho zdravotní stav bude stabilizovaný, mohl by přijít čas na spojování rozdělené slovenské společnosti. S tvrdými útoky na média a opozici ale krátce po atentátu přišli koaliční politici včetně šéfa SNS Andreje Danka. „Šlo o afekt,“ vysvětlil jejich slova ve vysílání Českého rozhlasu Plus Michelko.
Máte podrobnější informace o stavu premiéra Fica?
Ne, nemám. Mám jen ty, které jsou v médiích. Včera jsme někdy okolo 17. hodiny odešli z parlamentu a byli jsme informováni jen o některých zásadních věcech. Můžu jen potvrdit, že se posilovala i ochrana poslanců, ale nemůžeme říct, jakými metodami nebo jakým způsobem.
A co se týká dalších jednání, je možné, že v úterý jednání parlamentu obnoví, ale je možné, že se tato schůze úplně ukončí a neprojednané body budou přesunuté na další schůzi, která začíná 11. června.
Máte informace o tom, jak bude fungovat vláda? Náš zpravodaj říkal, že premiér musí být v dobrém stavu, aby někoho pověřil. Víte, co se bude v následujících hodinách v této souvislosti dít?
Neřekl bych, že musí být v dobrém stavu. Musí být při vědomí, což by měl být. Může tak pověřit některého z vicepremiérů, pravděpodobně to bude dvojka Směru, ministr obrany Kaliňák. To ještě nenastalo, ale jelikož není v umělém spánku, ale při vědomí, tak si umím představit, že toto pověření si dovedu představit jako velmi jednoduché. Připraví mu nějaký dekret a on ho podepíše.
Nemáte podrobnější informace z vedení vaší strany, protože médiím ty informace sdělil i váš ministr Tomáš Taraba…
Ano, řekl to někdy okolo 23. hodiny, mluvíme spolu v 7 hodin ráno a bližší informace o premiérovi jsou hlavně pro členy vlády.
Všech 150 poslanců nemá detailní informace, nemáme informace ze zpravodajských služeb a podobně, takže v tomto smyslu jsme informovaní podobně jako běžní občané.
‚Politická válka‘
Největší radikálové vládní koalice obvinili z atentátu na Fica média a opozici, která ale vyzývá ke zklidnění
Číst článek
Opoziční strana Progresivní Slovensko ve středu oznámila, že přeruší kampaň a veškeré politické aktivity. Vy něco takového také v souvislosti s eurovolbami zvažujete?
Určitě se minimálně přerušilo jednání parlamentu. Předpokládám, že některé mítinky, které byly naplánované minimálně na tento týden, se zruší a čekáme na nějaký celonárodní konsenzus.
Případný charakter kampaně do Evropského parlamentu bude určitě zjevně ovlivněný touto tragickou událostí a je ještě předčasné, je několik hodin po pokusu o politický atentát, takže těžko říci, co přijmou politické špičky, ale není pochyb o tom, že tato událost charakter kampaně ovlivní.
Krátce po atentátu vystoupili představitelé vládní koalice na tiskové konferenci. Předseda vaší SNS Andrej Danko mluvil mimo jiné o tom, že pro vás začíná „politická válka“ a že skončilo období drzosti médií a opozice. Co myslí tou „politickou válkou“ a změnami, které mají nastat?
Zároveň striktně řekl, že vše bude v souladu se zákonem. V žádném případě nepřestaneme legislativně konat ohledně RTVS (veřejnoprávní telerozhlas – pozn. red.). Je možné, že se tento zákon doprojedná na další schůzi…
Tento zákon už ale běží, to asi není ta „politická válka“…
Politická válka je v tom smyslu, že pravděpodobně nenávistné projevy, ať už na sociálních sítích, nebo co se týká vůbec projevů v rámci médií, budou možná i trestněprávně postihnutelné.
Máme precedens, kdy jeden poslanec kvůli jemně nešťastnému vyjádření ztratil mandát a dostal pokutu. V případě lidí, kteří velmi často veřejně projevují koncentrovanou nenávist na sociálních sítích, se dodnes nekonalo.
Fico je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Operace trvala pět hodin, informovala nemocnice
Číst článek
Ochrana politiků, jejich soukromí a osobní integrita byla v podstatě nulová. Verbální útoky a urážky se braly pomalu jako součást folkloru. Mnozí poslanci dostávají hrubé osobní výhrůžky, dokonce takové typu, víme, kde bydlíš, počkáme si na tebe atd. Tento typ osobních útoků a nebezpečného vyhrožování bude úplně jinak vnímaný a bude postihovaný.
Cesta ke smíření
To je samozřejmě velmi vážné, pokud vím, tyto podobné vyhrůžky dostávají politici napříč slovenským politickým spektrem. Přesto ještě ke slovům Andreje Danka, který mluvil i o šéfovi opozice Michalu Šimečkovi poměrně útočně agresivně. Není na čase v těchto chvílích nastavit smírčí tón a pokusit se o zklidnění situace? Proč SNS a další koaliční strany nepřijaly nabídku pana Šimečky, aby si všechny parlamentní strany stouply vedle sebe?
Víte, bylo to velmi těžké, když ještě v době, kdy oznámil místopředseda parlamentu, že proběhl atentát, tak poslanci především z OĽaNO (dnes opoziční hnutí Slovensko Igora Matoviče) velmi hrubým způsobem začali vykřikovat, kdo za to může…
I místopředseda parlamentu Ľuboš Blaha (Směr) byl první, kdo vykřikl do mikrofonu, že za to může opozice.
… a okamžitě vznikla přestřelka, kdo za to může. Co se týká smířlivého gesta, v ten moment to bylo ještě velmi živé a byl tam afekt. Nebylo by ani uvěřitelné, ani přirozené, kdyby něco takového nastalo. Jednotlivé politické strany měly tiskové konference po té koaliční a v zásadě všichni to odsoudili.
Nevylučuji možnost, že když trochu vychladnou hlavy, a hlavně když prognóza pana premiéra bude pozitivnější, ideálně bez větších důsledků nebo zdravotních komplikací a začne rekonvalescence, že nastane i hledání cesty z této extrémně rozdělené společnosti. Je ale zjevné, že na to ještě nebyl čas, všichni byli pod vlivem emocí. Věřím, že s nějakým časovým odstupem se začne hledat cesta, jak tyto nesmiřitelně rozdělené společnosti začnou trochu spojovat.