Za kritiku Erdogana na sociálních sítích hrozí zatčení, varuje Německo své občany v Turecku

Cestovatele v Turecku může místní policie zatknout, pokud na sociálních sítích kritizují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, varovalo občany německé ministerstvo zahraničí. I prostým „lajkováním“ příspěvku s protivládní tematikou se lidé mohou dostat do potíží, upozornil server Deutsche Welle.

Berlín/Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Lidé, kteří v kyberprostoru kritizují tureckou vládu, riskují pobyt ve vězení, uvedlo německé ministerstvo zahraničí v aktuálním vydání oficiálních pravidel pro cestovatele. Připojilo zároveň varování, že někteří němečtí cestovatelé byli v posledních dvou letech arbitrárně zadrženi. „Několikrát k zatčení a stíhání došlo ve spojení s kritikou vlády na sociálních sítích,“ píše se v dokumentu.

„K zadržení německých občanů opakovaně došlo v souvislosti s protivládní kritikou na sociálních sítích. V některých případech k němu stačilo pouhé sdílení nebo ‚lajkování‘ příspěvku s tímto obsahem,“ uvádí ministerstvo.

Dodává zároveň, že se k tureckým úřadům mohou dostat i zprávy, které uživatelé posílají jako soukromé.

Erdogan si bude moci řídit stát jako firmu, říká novinářka Tereza Engelová

Číst článek

Roky vězení

Důvodem k zatčení může být i vyjadřování podpory Fethullahu Gülenovi, tureckému intelektuálovi, který je vůdcem náboženského hnutí a žije v USA, či kurdských milicí. Hnutí i milice Turecko klasifikuje jako teroristické skupiny.

Pokud je člověk shledán vinným z „urážení prezidenta“ či „propagace teroristických organizací,“ hrozí mu roky vězení, upozornil s odkazem na dokument ministerstva server Deutsche Welle.

Resort také upozorňuje, aby se lidé vyhýbali politickým událostem a „velkým shromážděním lidí obecně“.

Od roku 2017 byl podle něj také mnoha německým občanům zcela zakázán vstup do Turecka. Mnoho z nich má přitom v zemi příbuzné. „Jednotlivci byli přinuceni k návratu do Německa poté, co několik hodin i několik dní čekali ve vazbě,“ uvádí Detsche Welle s odkazem na německé úřady. V těchto případech jim byly odebrány a prohledány mobilní telefony.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme