Turecko se kvůli ruskému protiraketovému systému nebude podílet na výrobě stíhaček, uvedl Bílý dům

Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Ve středu to v prohlášení uvedl Bílý dům. Úřad amerického prezidenta přímo neřekl, že Ankaru z programu vyloučí, tento krok se očekává od amerického ministerstva obrany, poznamenala agentura AP. Turecké ministerstvo zahraničí označilo v reakci krok USA za chybný a poškozující strategické vztahy obou spojenců v NATO.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 23:52 17. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské letadlo, které přivezlo do Turecka část systému protiraketové obrany S-400, na základně Mürted Air Base

Ruské letadlo, které přivezlo do Turecka část systému protiraketové obrany S-400, na základně Mürted Air Base | Zdroj: Reuters

„Turecké rozhodnutí pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400 činí pokračování účasti této země na F-35 nemožné,“ uvedl Bílý dům. Jeho prohlášení dodává, že stíhačky F-35 nemohou koexistovat se zařízením, které slouží Rusku ke sběru výzvědných informací.

První část ruského protiraketového systému dorazila do Turecka. Zemi kvůli tomu hrozí sankce

Číst článek

Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že z Turecka, které je členem Severoatlantické aliance, bude stažena výroba komponentů k letounům F-35 a že Ankara nemůže počítat s dodávkami těchto stíhaček.

Rusko minulý týden začalo s dodávkami systému S-400, s jehož plným nasazením se v Turecku počítá v dubnu 2020. Ankara kritiku USA a dalších zemí NATO odmítá a tvrdí, že aliance jí neposkytla žádné alternativní nabídky. Na ruském systému proto Turecko trvá, použít ho chce k zajištění hranic se Sýrií a Irákem.

Turecké ministerstvo zahraničí v reakci podle agentury Reuters uvedlo, že americké rozhodnutí je chybné a není k němu „legitimní důvod“. Podle něj rovněž poškodí strategické vazby mezi oběma spojenci v NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme